Matovič citoval Remišovú a Šeligu: Za ľudí neboli proti Sputniku

Premiér Igor Matovič (OĽANO) obhajoval obstaranie ruskej Vakcíny Sputnik V. Podľa neho koaličná strana Za ľudí nebola proti obstaraniu v Európskej únii doteraz neschválenej ruskej vakcíny. Na tlačovej konferencii citoval vyhlásenia šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej či Juraja Šeligu.

Vysvetľoval aj účasť na letisku

Pripustil, že nákup spôsobil "vnútrokoaličné turbulencie" a Za ľudí je "vnútorne roztrasené""Reagovali ale tak, že minister Krajčí, keď chce, si môže slobodne tú vakcínu kúpiť, takéto kompetencie má," podotkol s tým, že Krajčího ani jeho teda nemôžeme obviňovať, že konali svojvoľne. Poukázal pritom aj na výroky Remišovej či Kolíkovej. Premiér pripomenul, že strana Za ľudí odmietla na vláde návrh na obstaranie vakcín. Koaličných partnerov poprosil, aby "na chvíľu odložili politiku bokom".

Vyjadrenia ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominanta SaS) o vakcíne ako nástroji hybridnej vojny považuje za "úplne zbytočnú politizáciu tejto otázky". "Sputnik V je liek, je to vakcína ako všetky ostatné," poznamenal. Mali by sme podľa neho prestať premýšľať, odkiaľ pochádza. Odmietol tiež, že by "vítal" vakcínu na letisku. Išlo podľa neho len o tlačovú konferenciu.

Danko reagoval, že celé Slovensko vie, že premiérovými pracovnými metódami sú konflikt a klamstvo. "Opätovne uznávam jeho podiel na dovoze očkovacej látky Sputnik a je mi ľúto, že ako premiér nedokáže uznať aj pomoc a kontakty, ktoré sme štyri roky budovali v Ruskej federácii," skonštatoval.

V súvislosti s tým, že informácie o rokovaniach s Ruskom neboli dopredu zverejnené povedal, že sa obávali "vyvolávania skupinovej nevraživosti voči tejto vakcíne", čo by mohlo ruských predstaviteľov od podpisu zmluvy odradiť. Dodal, že zmluvu podpísali až v sobotu večer. K odchodu poslanca Za ľudí Tomáša Valáška z koalície i strany Za ľudí povedal, že poslanec čakal na situáciu, v ktorej by mohol vyzerať dostatočne "sexy", aby mohol odísť.

Danko s objednávkou vraj nič nemá

Expredseda parlamentu a predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko podľa premiéra nemá s objednávkou nič spoločné. Na otázku, prečo nerokoval aj o dodaní ďalších dostupných vakcín povedal, že napríklad na rokovania o vakcíne AstraZeneca má výhradnú kompetenciu iba Európska komisia.

Premiér v pondelok na košickom letisku oznámil nákup dvoch milión ruských vakcín Sputnik V. Zároveň bola dovezená prvá dodávka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Nákup vyvolal pnutie v koalícii. Odchod z nej i zo strany Za ľudí oznámil v dôsledku udalostí poslanec a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá