Do protestu proti politizácii sa pridávajú ďalšie vysoké školy

Do protestu proti politizácii sa pridávajú ďalšie vysoké školy
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Aj Slovenská technická univerzita v Bratislave vstúpila od pondelka 1. marca do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa taktiež pripojila k protestu vyhlásenému Univerzitou Komenského v Bratislave proti politizácii riadenia vysokých škôl a politike znižovania financií dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám.

Hrozia štrajkom

STU tvrdí, že ak minister školstva nestiahne prezentovaný návrh novely vysokoškolského zákona a nezmení sa aktuálna finančná politika ministerstva voči verejným vysokým školám, pristúpi univerzita k vyhláseniu štrajku. Uznesenie o tom prijal senát na pondelkovom zasadnutí.

Do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl vstúpila v pondelok aj Univerzita Komenského v Bratislave. Vyhlásilo to jej vedenie a predsedníctvo Akademického senátu UK. Aktuálne prezentovaný návrh novely vysokoškolského zákona spolu s finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám, ktorú začalo uplatňovať od tohto kalendárneho roka a ktorej podstatou je ešte znížiť prísun financií aj tak dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám, sú podľa UK kroky, ktoré vytvárajú na vysokých školách prostredie úplného podriadenia sa ministerstvu.

Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Je reakciou na pripravovanú novelu vysokoškolského zákona, ktorú akademický senát zásadne odmieta. Uvádza sa to v piatkovom (26. 2.) vyhlásení, ktoré senát prijal na svojom rokovaní.

Ostrý protest voči ministrovi

Akademický senát Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a vedenie univerzity na čele s jej rektorom ostro protestujú voči svojvôli ministra školstva Branislava Gröhlinga a žiadajú nepredložiť pripravovanú novelu zákona o vysokých školách do legislatívneho procesu. Vyplýva to z manifestu, ktorý prijali na pondelkovom zasadnutí AS. Informovala o tom vedúca oddelenia práce s verejnosťou Jana Štefánková.

"Ostro a nekompromisne odmietame pripravovanú novelu v podobe, ktorá popiera vymoženosti Nežnej revolúcie, za ktoré bojovali a ktoré vybojovali práve študenti vysokých škôl," uvádza dokument AS. Materiál ministerstva, ktorý odmietli tri reprezentácie vysokých škôl – Rada vysokých škôl, Slovenská rektorská konferencia a Študentská rada vysokých škôl, je v akejkoľvek podobe podľa AS neopraviteľný.

Stojí podľa neho na princípe štátneho dirigizmu v podobe zasahovania do autonómie a ovládnutia samosprávy VŠ orgánom stojacim mimo orgánov akademickej samosprávy, a to v podobe správnej rady ovládateľnej ministrom školstva s kompetenciami nadradenými orgánom akademickej samosprávy. "Predstavenie novely vyvolalo a naďalej vyvoláva obavy značnej časti obyvateľstva, takže je na orgánoch na to určených, aby vyhodnotili toto konanie nielen jednotlivcov, ale pravdepodobne aj nerozkrytej organizovanej skupiny v čase núdzového stavu," upozornil AS UCM.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá