Pre jedného pozitívneho čaká novozélandské mesto lockdown

Najväčšie novozélandské mesto Auckland čaká týždňový lockdown. Úrady tak urobili po tom, čo sa tam vyskytol jeden nový prípad koronavírusu. Experti zatiaľ neidentifikovali jeho pôvod a hrozí, že infikovaná osoba nakazila mnoho ďalších.

V najväčšom novozélandskom meste Auckland bude od nedele najmenej na týždeň zasa zavedený lockdown, pretože v sobotu tam zistili nový prípad nákazy koronavírusom zatiaľ neznámeho pôvodu. Premiérka Jacinda Ardernová zvolala v sobotu večer mimoriadnu tlačovú konferenciu a oznámila opatrenia pre Auckland. Predtým úrady informovali o spomínanom prípade nákazy. "Je to skľučujúce, viem," povedala Ardernová.

V Aucklande zaviedli lockdown aj 14. februára po tom, čo medzi tamojšími obyvateľmi zistili tri prípady infekcie koronavírusom. Obmedzenia uvoľnili už o tri dni. Sobotňajší nový prípad nesúvisí s týmto zhlukom troch prípadov a práve to prinútilo úrady opäť zavádzať lockdown, dodala premiérka.

Nový Zéland pritiahol pozornosť sveta svojím ukážkovým zvládaním pandémie, predovšetkým vďaka včasným a dôrazným krokom. Ostrovná krajina s približne piatimi miliónmi obyvateľov zaznamenala celkovo 2016 prípadov nákazy a 26 úmrtí na covid.

Od nedele budú v Aucklande otvorené len školy pre deti kritických zamestnancov a všetky podniky musia byť pre verejnosť zatvorené. Pre zvyšok Nového Zélandu platí, že hromadné stretnutia sú obmedzené na maximálne 100 ľudí a pravidlá odstupu sú prísne kontrolované.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá