České aerolínie idú do konkurzu. Po takmer sto rokoch ich položila korona

České aerolínie idú do konkurzu. Po takmer sto rokoch ich položila korona
Zdroj foto: TASR/František Iván
Český národný letecký dopravca České aerolínie v piatok v súlade so zákonom o platobnej neschopnosti podal na súd návrh na začatie konkurzného konania.

ČSA, dcérska spoločnosť skupiny Smartwings, podlieha moratóriu na ochranu pred veriteľmi. Jeho platnosť však vyprší koncom februára.

Letecký dopravca s takmer 100-ročnou históriou vo vyhlásení skonštatoval, že až do krízy spôsobenej pandémiou bol ziskovou spoločnosťou. Ale pre cestovné obmedzenia na zastavenie nákazy sa dostal do platobnej neschopnosti.

Spoločnosť, ktorá stále prevádzkuje lety podľa plánu, sa sťažovala, že na rozdiel od svojich súperov nikdy nedostala od českej vlády pomoc z programu pre firmy zasiahnuté koronakrízou. Letecká spoločnosť uviedla, že plánovaná reorganizácia, ktorá by jej mala umožniť vyriešiť jej finančné ťažkosti a zároveň zostať v prevádzke, je „poslednou možnosťou, pokiaľ česká vláda nezmení svoj prístup“. Skupina Smartwings vrátane ČSA zatiaľ pre koronavírus prepustila 600 zamestnancov.

Predstaviteľ odborových zväzov ČSA nedávno povedal českým médiám, že letecká spoločnosť môže prepustiť všetkých zvyšných zamestnancov, ale hovorkyňa Smartwings Vladimíra Dufková uviedla, že je to iba možnosť. ČSA zaznamenali v roku 2020 stratu v hodnote zhruba 60 miliónov eur, pretože ich tržby v dôsledku blokád klesli na 20 % objemu tržieb v roku 2019.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá