Odborári kritizujú novelu Zákonníka práce, chcú ju riešiť cez Ústavný súd

Odborári kritizujú novelu Zákonníka práce, chcú ju riešiť cez Ústavný súd
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Konfederácia odborových zväzov SR chce prostredníctvom poslancov NR SR iniciovať podanie novely Zákonníka práce na Ústavný súd SR. Odborári sú totiž presvedčení, že viaceré ustanovenia novely sú v rozpore s Ústavou SR a základnými zásadami právneho štátu.

Uviedol to prezident KOZ Marián Magdoško v otvorenom liste prezidentke Zuzane Čaputovej. Pred časom ju totiž odborári žiadali o to, aby novelu nepodpísala, čomu nakoniec nevyhovela. "V prílohe môjho predchádzajúceho listu som Vám zaslal naše argumenty na siedmich stranách a boli sme pripravení poskytnúť ešte ďalšie argumenty," napísal Magdoško v liste. Keďže prezidentka došla k záveru, že schválená novela nie je v rozpore s Ústavou a legislatívne zmeny odobrila, odborári tvrdia, že nemajú inú možnosť, než sa obrátiť na Ústavný súd cez zákonodarcov.

Odborári pripomenuli, že podľa ich názoru je celá novela Zákonníka práce ukážkou nezvládnutia legislatívneho procesu, výsledkom ktorého sú zásadné zmeny, ku ktorým došlo pri jeho prerokúvaní a schvaľovaní v parlamente.

"Prijaté zmeny budú mať dosah aj na zástupcov zamestnancov v tripartitných diskusiách. Silné a reprezentatívne organizácie zamestnávateľov a zamestnancov sú kľúčové z pohľadu legitímnosti a efektívnosti sociálneho dialógu a vláda má dôležitú úlohu vytvárať potrebný rámec a stimulovať autonómny sociálny dialóg," zopakoval Magdoško s tým, že z vyjadrení na rokovaní tripartity usudzuje, že ani samotný predkladateľ tejto zmeny nevie, aká bude jej aplikačná prax.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá