Objavili najstaršie výtvarné dielo v Austrálii, skalnú maľbu kengury

Objavili najstaršie výtvarné dielo v Austrálii, skalnú maľbu kengury
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Austrálski vedci objavili doteraz najstaršiu známu skalnú maľbu v krajine, 17 300-ročnú maľbu kengury. Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu. Lokalita nálezu sa nachádza v Západnej Austrálii v regióne Kimberley.

Vek tohto diela určili vedci z Melbournskej univerzity rádiouhlíkovým datovaním organických zvyškov v pravekých hlinených osích hniezdach, ktoré sa nachádzali na namaľovanej kengure i pod ňou.Výsledky štúdie boli v utorok publikované v mesačníku Nature Human Behaviour, informuje stanica BBC.

Podľa vedcov ide o najstaršiu známu neporušenú maľbu na území Austrálie

Sven Ouzman, spoluautor danej štúdie zo Západoaustrálskej univerzity (UWA) v Perthe, dodal, že objavená skalná maľba môže mať súvislosť s pravekým výtvarným umením aj v iných oblastiach Austrálie. "Toto ikonické vyobrazenie kengury je vizuálne podobné skalným maľbám z ostrovov v juhovýchodnej Ázii, ktoré majú vyše 40.000 rokov, čo naznačuje kultúrne prepojenie, ako aj možnosť, že v Austrálii sa nachádzajú ešte aj staršie skalné maľby“, uviedol.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá