Vakcínu vraj vyrobili už pred rokmi. Správu zdieľali tisícky ľudí

Vakcínu vraj vyrobili už pred rokmi. Správu zdieľali tisícky ľudí
Zdroj foto: TASR/Ján Krošlák (ilu)
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali príspevky, podľa ktorých číslo na ampulke obsahujúce sekvenciu číslic 2008 dokazuje, že vakcínu od výrobcu AstraZeneca vyrobili v roku 2008. Podľa príspevkov by mala už v blízkej dobe vypršať expiračná lehota vakcíny a preto sa ňou malo zrýchlene očkovať práve na Slovensku.

Posledné štvorčíslie bolo 2008

Nie je to pravda - pre AFP to potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a firma AstraZeneca vysvetlila pôvod čísel a expiračnú lehotu vakcíny. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Zavádzajúce príspevky vznikli na základe fotografie, ktorá sa objavila vo vysielaní nemeckej televízie ARD. Na ilustračnej snímke sa objavili ampulky s vakcínou AstraZeneca. Na etikete jednej z nich bolo vidieť zvislo napísané číslo 3041572008. Na základe toho, že posledné štvorčíslie bolo 2008, si používatelia Facebooku vytvorili dojem, že vakcínu vyrobili v roku 2008.

Nie je to pravda. Vakcínu od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválila Európska lieková agentúra 29. januára 2021. Na jej vývoji začali výskumníci v Oxforde pracovať 20. januára 2020. Zástupcovia firmy AstraZeneca - riaditeľ sekcie pre vzťahy s médiami vo svete Kim Blomley a špecialistka na informácie z oblasti medicíny Markéta Turynová, zastupujúca AstraZenecu Slovakia - pre AFP potvrdili, že firma začala vyrábať vakcínu v roku 2020. "Vakcína určite nebola vyrobená v roku 2008," uviedla aj hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Prvé číslo na ampulke zo zavadzajúceho príspevku je označené skratkou EXP a znamená dátum exspirácie. Na ampulke z predmetnej fotografie je uvedené číslo 05-2021, dátum expirácie je teda 31. máj 2021. Ďalšie číslo na ampulke označené skratkou LOT, je číslom šarže. "LOT: Číslo šarže je charakteristická kombinácia číslic alebo písmen, alebo číslic a písmen, ktorou je šarža jednoznačne identifikovaná," uviedla pre AFP Turynová. Na zdieľanej fotografii je vidno číslo šarže AB0003.

Komponentný kód slúži na interné účely

Číslo 3041572008, ktoré je uvedené zvislo, nemá nič spoločné s dátumom výroby. "Údaj o dátume výroby vakcíny sa na obale nenachádza, uvádza sa v dokumentoch, ktoré štátny ústav kontroluje pri prepúšťaní šarží vakcín na slovenský trh," potvrdila Jurkemíková. Zvislo napísané číslo sa podľa Kima Blomleyho z firmy AstraZeneca volá komponentný kód a je používaný pre interné výrobné účely. Neoznačuje ani dátum výroby, ani expiračnú lehotu.

AFP oslovila aj slovenské nemocnice, aby jej poslali autentické fotografie ampuliek s vakcínou AstraZeneca, ktorá sa od 13. februára používa na Slovensku. Na všetkých je komponentný kód 1423474, na viacerých číslo šarže ABV2856 a dátum expirácie 05-2021.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá