Poľská nemocnica ponúkla pomoc. Môže prijať chorých Slovákov

Poľská nemocnica ponúkla pomoc. Môže prijať chorých Slovákov
Zdroj foto: TASR/AP (ilustračné)
Malopoľský vojvoda Lukasz Kmita v sobotu povedal, že špecializovaná nemocnica v meste Nowy Targ dokáže prijať pacientov zo susedného Slovenska, ktoré aktuálne obzvlášť ťažko sužuje epidémia nového koronavírusu.

Pripravení podporiť Slovákov

"Ak to bude potrebné, vyhlasujem, že sme pripravení podporiť Slovákov, ak by potrebovali presmerovať pacientov do Poľska, aby by sme ich (tu) mohli liečiť," povedal Kmita. Dodal však, že rozhodnutie v tejto veci je v kompetencii poľskej vlády.

Kmita ďalej uviedol, že do zmienenej nemocnice v Nowom Targu už boli prevezené potrebné zdravotné aj ochranné pomôcky vrátane vybavenia pre zdravotníkov. "V dnešnej Európe zápasiacej s covidom musíme byť všetci súdržní," povedal šéf Malopoľského vojvodstva, pričom ocenil fungujúcu spoluprácu so susedným Slovenskom.

Zmienená nemocnica v Nowom Targu je v prípade potreby schopná vyhradiť pre pacientov zo Slovenska nemocničné lôžka do 72 hodín od príslušného rozhodnutia poľskej vlády, informoval riaditeľ tohto zariadenia Marek Wierzba.

Zaočkovaných je už vyše 2,5 milióna Poliakov

V Poľsku pribudlo od soboty 7038 nových prípadov nákazy koroanvírusom a 94 súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie tak v tejto krajine zaznamenali celkovo už 1 638 767 prípadov infekcie a 42 171 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva. S potvrdenou koronavírusovou infekciou je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 12 609 ľudí a ďalších 156 100 osôb je v karanténe. Z nákazy sa dosiaľ vyliečilo 1 378 414 ľudí.

Podľa údajov vlády bolo proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných už 2 697 682 Poliakov. S vakcináciou sa v Poľsku, podobne ako vo väčšine ostatných členských krajín EÚ, začalo 27. decembra, pričom medzi prvými tam zaočkovali zdravotníkov. Koncom januára začali v krajine očkovať aj ľudí nad 80 rokov.

V Poľsku sa od 12. februára na dva týždne skúšobne otvorili hotely, kiná, divadlá, plavárne a športoviská vrátane lyžiarskych stredísk. Maximálna obsadenosť ubytovacích či kultúrnych zariadení však nesmie presiahnuť 50 percent. Reštaurácie môžu jedlo ponúkať len formou osobného odberu alebo donášky. Otvorené taktiež môžu byť obchodné centrá a niektoré kultúrne inštitúcie. Vláda však varovala, že v prípade zhoršenia situácie tieto opatrenia zruší.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá