Lockdown i vakcinácia. V Londýne prudko klesla miera pozitivity

Lockdown i vakcinácia. V Londýne prudko klesla miera pozitivity
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Rozsiahla štúdia ukázala, že počet prípadov nákazy koronavírusom v Londýne za posledný mesiac prudko klesol o 80 percent, pričom šírenie patogénu pribrzdili opatrenia v rámci lockdownu.

Výskumníci z Kráľovskej univerzity (Imperial College) v Londýne v rámci mesačnej štúdie otestovali od 4. do 13. februára 85.000 ľudí po celom Anglicku. Zistili, že nakazený bol približne jeden človek z 200 ľudí, čo je pokles o dve tretiny oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Pokles bol po celej krajine rôzny a najprudší zaznamenali práve v Londýne, kde koncom vlaňajška zistili nový a nákazlivejší variant koronavírusu. V januári mal v Londýne podľa odhadu koronavírus jeden z 30 ľudí. Teraz údaj klesol na približne jednu osobu zo 185. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že pokles v prípadoch nákazy je "povzbudzujúci, ale nesmieme poľaviť v opatrnosti".

Británia je v spojitosti s pandémiou jednou z najviac postihnutých krajín v Európe, pričom zaznamenala vyše 118.000 úmrtí. Platí tam lockdown a zároveň prebieha hromadné očkovanie obyvateľstva, ktoré má najrýchlejšie tempo na kontinente. Prvú dávku vakcíny zatiaľ dostalo okolo 16 miliónov ľudí, čo je asi štvrtina obyvateľov krajiny.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá