Krematóriá potrebujú odstávku. Čo bude so zosnulými?

S pochovávaním obetí začínajú byť problémy. Krematória idú každý deň na sto percent, niektoré však už nutne potrebujú odstávku. Príjem zosnulých obmedzili už v Nových Zámkoch, nasledovať má krematórium v Nitre. Podľa Asociácie pohrebných a kremačných služieb sa vláda o ich kapacity až dodnes nezaujímala.

Potrebujú podporu

Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb sa stretne s predstaviteľmi ústredného krízového štábu. Cieľom je nájsť riešenie mimoriadnej situácie. Asociácia tiež volá po skoršom očkovaní pracovníkov pohrebných služieb.

Krematórium Nové Zámky v piatok 12. februára pozastavilo príjem zosnulých na kremáciu pre nedostatok kapacity. Postupné napĺňanie hlási aj krematórium v Nitre a Leviciach. Viaceré zariadenia tiež avizujú technické odstávky potrebné na ich údržbu.

"Zatvorené krematórium v Nových Zámkoch nikto neriešil ani regionálny hygienik. Problém si kompetentní pohadzovali," poukázal predseda asociácie Ladislav Stríž. Dodal, že asociácia nemá v úmysle len kritizovať, pripravené má aj riešenia, ako kritickú situáciu zvládnuť. "Potrebujeme však podporu," zdôraznil Stríž.

TOP videá

Môžu sa začať hromadiť zosnulí

Asociácia sa preto vo štvrtok poobede stretne so zástupcami ústredného krízového štábu. "Chceme im vysvetliť situáciu, dostať ich do obrazu a potrebujeme si sadnúť so šéfmi krematórií a dohodnúť spoluprácu," spresnil Stríž.

Zároveň vyzval na prehodnotenie poradovníka očkovania. Pripomenul, že pracovníci pohrebníctiev čoraz častejšie musia chodiť do bytov novým koronavírusom nakazených zosnulých a ich príbuzných. "Je to služba, ktorá nadväzuje na zdravotníctvo, rovnako pracovníci pohrebných služieb patria medzi kritickú infraštruktúru. Ministerstvo zdravotníctva by malo prehodnotiť ich očkovanie," uviedol Stríž. V opačnom prípade môže byť poskytovanie pohrebných služieb ohrozené tým, že sa pracovníci dostanú do karantény.

Príbuzní podľa Stríža začínajú preferovať spopolnenie zosnulého pred pochovaním do zeme. Z toho dôvodu sú aj dlhšie čakacie lehoty na urny, v niektorých krematóriách aj tri týždne. "Musíme to riešiť, lebo sa nám začnú hromadiť zosnulí," uzavrel Stríž.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá