Nová šéfka olympiády: Urobím všetko pre to, aby boli hry úspešné

Nová šéfka olympiády: Urobím všetko pre to, aby boli hry úspešné
Zdroj foto: TASR/AP
Novou prezidentkou organizačného výboru olympijských hier v Tokiu sa stala Seiko Hašimotová. Doterajšia japonská olympijská ministerka nahradila vo funkcii Jošira Moriho, ktorý odstúpil z funkcie po svojich sexistických výrokoch.

Hašimotová vo štvrtok rezignovala na ministerský post a následne ju exekutíva Olympijských hier 2020 vymenovala do novej funkcie. "Urobím všetko pre to, aby boli olympijské hry v Tokiu úspešné," vyhlásila krátko po prevzatí postu.

Bývalá rýchlokorčuliarka a cyklistka bola iba jednou z dvoch žien v kabinete premiéra Jošihideho Sugu. Okrem nej bol ďalším kandidátom na uvoľnený post 84-ročný Saburo Kawabuči. Ten v minulosti pôsobil ako predseda Japonskej futbalovej federácie a v súčasnosti je starosta olympijskej dediny.

Mori odstúpil z postu šéfa organizačného výboru po sexistických výrokoch, nepáčil sa mu plán Japonského olympijského výboru zvýšiť počet žien v exekutíve na 40 percent. Momentálne je v 24-člennom výkonnom výbore iba päť žien. Jeho výroky odsúdil Medzinárodný olympijský výbor či viacero športovkýň na čele s tenistkou Naomi Osakovou. Mori sa za svoje vyhlásenia neskôr ospravedlnil. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá