Palestínsky prezident považuje rozširovanie izraelského osídlenia za rasizmus

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vo štvrtok vyslovil ostrú kritiku na adresu izraelskej politiky osídľovania okupovaných území, ktorá podľa neho znižuje nádej na dosiahnutie takzvaného dvojštátneho riešenia konfliktu na Blízkom východe.

Ako vyhlásil v rámci zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku, udalosti za posledný rok potvrdili varovania Palestínčanov pred "katastrofálnym nebezpečenstvom" v podobe "rasistického izraelského osídľovania ich krajiny - Palestíny". Abbás pritom poukázal na "útoky zo strany teroristických milícií izraelských osadníkov" a vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby urýchlene prijala rezolúciu, ktorá vytvorí "základ pre vyriešenie palestínsko-izraelského konfliktu".

"Čelíme nepoľavujúcim vlnám útokov proti nášmu ľudu, našim mešitám, kostolom a kláštorom a proti našim domovom a školám," vyhlásil palestínsky líder v rámci všeobecnej rozpravy VZ OSN. Takýto stav je podľa neho výsledkom "dohody medzi okupačnými silami a izraelskou vládou".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vystúpil krátko po Abbásovi, jeho slová označil za hanobenie židovského štátu. "My nebudeme náš konflikt riešiť hanlivými prejavmi na pôde OSN. My nebudeme náš konflikt riešiť jednostranným vyhlasovaním štátnosti," reagoval šéf izraelskej vlády.

Počas minuloročného vystúpenia Abbás požadoval prijatie Palestíny za plnohodnotného člena OSN, iniciatíva však stroskotala na nesúhlase Spojených štátov ako jedného zo stálych členov Bezpečnostnej rady a hlavného spojenca Izraela. Prezident tentoraz vyhlásil, že v nasledujúcich mesiacoch požiada VZ OSN o zmenu štatútu Palestíny v svetovej organizácii z pozorovateľa na "nečlenský štát".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá