Podeľte sa s Ukrajinou. Štáty EÚ by mali byť s vakcínami solidárnejšie

Podeľte sa s Ukrajinou. Štáty EÚ by mali byť s vakcínami solidárnejšie
Zdroj foto: TASR/AP
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala členské krajiny EÚ, aby "darovali" Ukrajine časť svojich vakcín proti ochoreniu COVID-19, získaných prostredníctvom EÚ. Jej výzva nasleduje po sťažnostiach Ukrajiny, že nemá k týmto vakcínam prístup.

Chudobnejší sú v nevýhode

"Požiadali sme naše členské krajiny, aby darovali časť svojich očkovacích látok Ukrajine," uviedla Von der Leyenová počas svojho videovstupu na konferencii o covide v Kyjeve. Šéfka eurokomisie zdôraznila, že "EÚ je s Ukrajinou" a že spolu s ňou tvorí jednu "európsku rodinu".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v januári vyzval Európsku úniu, aby pomohla Ukrajine zaistiť si vakcíny proti koronavírusu. Kritizuje tiež skutočnosť, že chudobnejšie krajiny majú problémy s prístupom k vakcínam, pretože nemôžu konkurovať bohatším štátom.

Zelenskyj požaduje, aby EÚ v tomto smere viac pomáhala svojim východným susedom. Počas konferencie uviedol, že Ukrajina o dodávke vakcín momentálne rokuje so susedným Poľskom. Prvá fáza očkovania na Ukrajine, v rámci ktorej budú očkovať zdravotníkov a vojakov, by sa mala začať v priebehu februára.

Ruská vakcína neprichádza do úvahy

Pôvodne sa tak malo očkovanie spustiť už začiatkom mesiaca, keď mal Kyjev dostať prvú zásielku vakcín Pfizer/BioNTech prostredníctvom globálnej iniciatívy COVAX. Celkovo má Ukrajina cez tento nástroj získať najmenej osem miliónov dávok vakcín.

Kyjev sa spolieha aj na 12 miliónov dávok vakcín od spoločností AstraZeneca a Novavax, ktoré budú vyrobené v Indii. Okrem toho chce Ukrajina zakúpiť od 1,9 do päť miliónov dávok vakcíny od čínskej firmy Sinovac, ak sa potvrdí jej vysoká účinnosť a bezpečnosť.

Zelenskyj zopakoval svoje rozhodnutie nepoužiť ruskú vakcínu Sputnik V, keď opäť spochybnil jej účinnosť. Avizoval tiež, že sa nechá zaočkovať inou vakcínou v priamom prenose, aby "šiel príkladom" svojim spoluobčanom. Podľa prieskumov totiž asi polovica Ukrajincov očkovanie proti COVID-19 odmieta.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá