Deti z mnohých okresov sa do škôl nevrátili, hygienici to neodporučili

Napriek tomu, že od pondelka sa môžu otvoriť školy, väčšina detí sa do lavíc nevráti. Školy zostali zatvorené v takzvaných čiernych okresoch. Ide aj o zariadenia v regiónoch, kde to hygienici neodporučili. Žiaci, ktorí sa nebudú učiť prezenčne, pokračujú v dištančnom vzdelávaní.

Zatvorené na ďalšie dva týždne

Základné a materské školy v mestách Pezinok a Senec ostávajú zatvorené minimálne ďalšie dva týždne. Samosprávy sa tak rozhodli na základe výsledkov antigénového testovania obyvateľov na ochorenie Covid-19 a následného odporúčania regionálneho hygienika.

"Primátor mesta Senec Dušan Badinský zvolal ráno riaditeľov a riaditeľky škôl. Po vzájomnej konzultácii aj na základe odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva a výsledkov z víkendového testovania, kde mesto Senec dosiahlo percento pozitivity 1,45 rozhodol, že všetky materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta ostávajú zatvorené," informovala senecká samospráva na sociálnej sieti. Otvorenie škôl v Senci sa plánuje 22. februára.

Dôležitý je počet nakazených detí

Primátor Pezinka Igor Hianik informuje, že pezinské školy sa neotvoria od stredy, ako sa pôvodne plánovalo. "Ostanú zatvorené nasledujúce dva týždne podľa odporúčania hygienika," skonštatoval po zhodnotení víkendového testovania. Víkendové antigénové testovanie v Pezinku odhalilo 55 pozitívnych prípadov.

"Dôležitým faktorom je počet infikovaných detí. Aj keď bola malá vzorka, lebo deti nemajú povinnosť sa testovať, ukázalo nám to v prepočtoch isté číslo, od ktorého sa môžeme odvíjať. Pri 14-dňovom intervale nám to vychádza na prvý stupeň zhruba dve percentá a na druhý stupeň zhruba 1,3 percenta pozitivity. Tieto čísla určite nie sú bezpečné," uviedol Hianik.

Rozhodnutie neotvárať školské zariadenia v Pezinku sa prijalo po komunikácii vedenia mesta, riaditeľov základných a materských škôl a regionálneho hygienika. "Snahou je aj takýmto spôsobom zmierniť epidemiologickú situáciu a veríme, že po týchto krokoch bude návrat do škôl jednak oveľa bezpečnejší, ale aj dlhodobejšie udržateľný," poznamenal Hianik.

Prednostné očkovanie učiteľov

Aj základné a materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra zostali od pondelka zatvorené. Samospráva sa rozhodla na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre, ale aj z dôvodu obáv pred britskou mutáciou nového koronavírusu.

Primátor Marek Hattas pozitívne hodnotí skutočnosť, že sa učitelia dostali do krízovej infraštruktúry a budú prednostne zaočkovaní. „Verím, že nám situácia čoskoro dovolí otvoriť naše školy,“ povedal Hattas.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá