Zomrel muž, ktorý pomohol ukončiť studenú vojnu. Mal 100 rokov

Vo veku 100 rokov zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí George Shultz. V tejto funkcii pôsobil za éry prezidenta Ronalda Reagana.

Shultz zomrel v sobotu vo svojom dome v areáli Stanfordskej univerzity. George Shultz, ktorý bol ministrom zahraničných vecí USA v rokoch 1982-89 a v štyroch republikánskych vládach zastával aj iné funkcie, oslávil svoje 100. narodeniny 13. decembra minulého roku.

Počas svojej dlhej kariéry vo verejnej službe bol Shultz ministrom práce a ministrom financií za prezidenta Richarda Nixona a vo funkcii ministra zahraničných vecí v administratíve prezidenta Ronalda Reagana strávil viac ako šesť rokov. Práve vo funkcii šéfa diplomacie zohral Shultz rozhodujúcu úlohu v dramatickom zmiernení napätia medzi USA a Sovietskym zväzom, ku ktorému došlo koncom 80. rokov, napísal denník The Washington Post.

Na rozdiel od niektorých svojich kolegov v Reaganovej administratíve si totiž Shultz myslel, že Michail Gorbačov predstavuje odklon od predchádzajúcich sovietskych vodcov a tlačil Reagana, aby prekonal byrokratické a politické prekážky a budoval konštruktívnejší vzťah so ZSSR, dlhoročným protivníkom v studenej vojne.

Následne, v roku 1987, Sovietsky zväz a USA podpísali zmluvu o raketách krátkeho a stredného doletu ktorá bola bodom zvratu v pretekoch v jadrovom zbrojení. Shultz bol najstarším žijúcim bývalým členom vlády akejkoľvek americkej administratívy.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá