Polícia kotlebovcom pri búraní rómskych chatrčí nepomôže

Polícia kotlebovcom pri búraní rómskych chatrčí nepomôže
Zdroj foto: SITA
Ak predseda strany Naše Slovensko Marián Kotleba príde v sobotu 29. septembra do obce Krásnohorské Podhradie "upratovať", teda búrať stavby nelegálne postavené na jeho pozemku, polícia s ním nebude spolupracovať. Oznámil to dnes na tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar.

Žiadosti polícia nevyhovela

Kotleba totiž požiadal políciu o zabezpečenie verejného poriadku a ochranu techniky. "Žiadosti sa nevyhovelo," vyhlásil Gašpar. Kotleba podľa jeho slov nedisponuje žiadnym rozhodnutím súdu, ktoré by ho k akcii oprávňovalo.

"Neexistuje žiadny právny titul, aby sme mu poskytli požadovanú pomoc," vysvetlil. Ako ďalej poznamenal, predmetom Kotlebovej žiadosti je upratovanie, to však nepatrí medzi úlohy policajného zboru. Gašpar tiež zdôraznil, že na pozemkoch v obci sa nachádzajú obydlia a nie komunálny odpad, ako rómske príbytky pomenoval Kotleba.

"Ak vznikli obydlia na jeho pozemkoch bez jeho súhlasu a bez ohľadu na to, či sú klasifikované ako stavby, nevzniká vlastníkovi pozemku vlastnícke právo na príbytky," doplnil. Podľa Gašpara sa na parcele, ktorú vlastní alebo spoluvlastní Kotleba, nachádza asi sedem murovaných stavieb. "Samotná žiadosť ako aj zamýšľané konanie žiadateľa spočíva v odstraňovaní príbytkov, ktoré slúžia ako obydlia, a nemôže spĺňať základné princípy právneho poriadku SR, a to princíp legality a legitimity," zdôraznil ešte raz policajný šéf.

"Upratovači" môžu páchať trestný čin

Polícia je podľa jeho slov pripravená aj na to, že "kotlebovci" do obce prídu a pokúsia sa stavby búrať. Ak obec nebude schopná zabezpečiť poriadok, zasiahne podľa Gašpara polícia. "Zo strany polície budú pripravené opatrenia v dostatočnej miere a rozsahu," ozrejmil s tým, že z bezpečnostných dôvodov nemôže priblížiť, koľko policajtov na akciu vyčlenia. Gašpar na záver pripomenul, že Kotleba zhromaždenie v zmysle zákona o zhromažďovaní dopredu neoznámil. Ak v sobotu v Krásnohorskom Podhradí zhromaždenie vznikne, bude podľa šéfa polície nelegálne.

Gašpar preto upozorňuje všetkých, ktorí sa na "upratovaní" chcú zúčastniť, že sa môžu dopustiť priestupku či trestného činu. Predseda strany Naše Slovensko Marián Kotleba už avizoval, že 29. septembra chce za pomoci ďalších osôb a ťažkej techniky odstrániť tuhý komunálny odpad a chatrče bez popisných čísel, ktoré sú na jeho pozemku v obci Krásnohorské Podhradie. Pozemok kúpil od pôvodného majiteľa, ktorému ho obsadili neprispôsobiví občania.

Záznam z tlačovej besedy polície

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá