Mimovládky majú pochybnosti o Lipšicovej nezávislosti

Mimovládky majú pochybnosti o Lipšicovej nezávislosti
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Najťažšou úlohou pre nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bude prinavrátenie dôvery Úradu špeciálnej prokuratúry. Pre TASR to uviedla komunikačná manažérka Nadácie Zastavme korupciu Lucia Pazičová.

Očakávajú posilnenie úradu

Zároveň bude podľa nadácie pre Lipšica výzvou presvedčiť verejnosť o svojej nezávislosti. "Najmä pre jeho politickú minulosť, podozrenia, že zmeny zákona mu boli šité na mieru, jeho bezpečnostnú previerku či pre útoky predošlej vlády, ktorých nominanti sú vyšetrovaní a väznení," dodala.

Lipšic preberá podľa nadácie ÚŠP personálne a finančne poddimenzovaný, pričom prokurátori, ktorí riešia závažnú ekonomickú kriminalitu a korupciu, majú na stole desiatky spisov. "Očakávame, že zabezpečí personálne a finančné posilnenie svojho úradu," povedala spolupracujúca advokátka nadácie Marianna Leontiev.

 

Nepresvedčil o apolitickosti

Mimovládna organizácia Via Iuris má pochybnosti, či bude nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vykonávať svoju funkciu nezávisle od svojej politickej a advokátskej minulosti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Via Iuris Katarína Žitniaková.

Lipšic podľa nej "určite disponuje odbornosťou a odvahou, ktoré sú nevyhnutné pre výkon tejto funkcie. Preukázal to aj počas niekoľkohodinového vypočutia pred ústavnoprávnym výborom, keď čelil naozaj tvrdým a nepríjemným otázkam". Via Iuris deklaruje, že Lipšic vo svojom verejnom vypočutí nepresvedčil o svojej nezávislosti od politických predstaviteľov. "Rovnako je otázne, ako vyrieši svoj konflikt záujmov v kauzách, v ktorých vystupuje ako advokát a ktoré zároveň rieši Úrad špeciálnej prokuratúry," zdôraznila Žitniaková. Vyhlásila, že úlohou špeciálneho prokurátora je kontrolovať výkon funkcie všetkých prokurátorov ÚŠP a v tomto ho nemôže zastúpiť ani jeho zástupca, ktorý je mu rovnako podriadený ako ostatní prokurátori tohto úradu.

Podľa Via Iuris je na čele ÚŠP potrebný človek, ktorý prispeje k postupnému navráteniu dôvery v justíciu a ktorý spoločnosť nepolarizuje. "Preto je dôležité, aby bol špeciálnym prokurátorom odborník, ktorý nielen koná spravodlivo a nezávisle, ale pri ktorom aj verejnosť uverí, že všetky jeho rozhodnutia a postupy sa dejú bez ohľadu na jeho osobné či politické väzby," dodala. Lipšic má podľa Via Iuris sedem rokov vo funkcii na to, aby presvedčil o svojej nezávislosti od politikov či bývalých klientov a o vernosti k zákonu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá