Odložia odvolanie? Prezidentka s prípadom Fikara počká

Aktualizované:
Odložia odvolanie? Prezidentka s prípadom Fikara počká
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Prezidentka Zuzana Čaputová počká s odvolaním rektora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Miroslava Fikara. Dôvodom je správna žaloba podaná Fikarovým právnym zástupcom. Informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Fikarov právny zástupca informoval prezidentskú kanceláriu o podaní správnej žaloby s návrhom na priznanie odkladného účinku rozhodnutia Akademického senátu STU.

Prezidentka považuje za potrebné počkať na rozhodnutie súdu o priznaní odkladného účinku. "Ak súd odkladný účinok rozhodnutia prizná, bude to zároveň aj dôvod na odklad rozhodnutia prezidentky o odvolaní rektora STU," uviedol Strižinec.

Prezidentka v stredu obdržala list od ministra školstva Branislava Gröhlinga. "Po tom, ako je ministrom školstva podpísané rozhodnutie akademického senátu o odvolaní rektora, prezidentka v takýchto prípadoch nemá inú možnosť a, žiaľ, bude musieť pristúpiť k odvolaniu rektora," poznamenal v reakcii Strižinec.

Minister tvrdí, že nie je spokojný s rozhodnutím akademického senátu ani s tým, ako zasadal. "Ja osobne nie som spokojný ani s argumentáciou, ktorá zaznela na senáte," povedal v stredu počas tlačovej konferencie. Ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora STU doručili 2. novembra 2020. Ministerstvo posudzovalo jeho zákonnosť, následne bol návrh posunutý prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Akademický senát STU na svojom zasadnutí 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie rektora Fikara z funkcie. Pri hlasovaní bolo platných 42 hlasov. Za návrh na odvolanie rektora hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja senátori.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá