Raši o Remišovej ministerstve: Pri jeho vzniku porušili zákon

Aktualizované:
Raši o Remišovej ministerstve: Pri jeho vzniku porušili zákon
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Podľa podpredsedu strany Hlas-SD Richarda Rašiho bol pri vzniku ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorý spadá pod šéfku strany Za ľudí Veroniku Remišovú, porušený zákon. Raši o tom informoval na tlačovej konferencii.

Ministerstvu hrozia podľa Rašiho žaloby

Raši zhrnul, že Remišovej ministersvu hrozia pre porušenie zákona žaloby. Argumentuje analýzou, ktorú podľa neho Remišová odignorovala. Rada pre štátnu službu podľa neho zistila, že došlo k porušeniu princípu zákonnosti, ktorý môže spochybniť celý proces transformácie z úradu na ministerstvo. Raši sa domnieva, že pre potenciálne žaloby by mohli byť ohrozené aj miliardy z eurofondov v novom programovom období na roky 2021 – 2027.

"Hrozí, že v budúcnosti môže nastať aj problém s eurofondami a Slovensko v krajnom prípade môže prísť takmer o 15 miliárd eur," ilustroval Raši. Problémy môžu nastať podľa jeho slov v tom prípade, keby sa neúspešný uchádzač rozhodol podať žalobu, že jeho žiadosť o eurofondy zamietlo ministerstvo, ktoré vzniklo v rozpore so zákonom. Ak by také niečo súd uznal, bol by tým spochybnený jediný riadiaci orgán eurofondov, ktorý takisto prešiel pod MIRRI, Centrálny koordinačný orgán.

Raši zároveň upozornil na teóriu tzv. plodov otráveného stromu. „Hovorí o tom, že keď je otrávený strom, budú otrávené aj jeho plody. A v tomto prípade si treba uvedomiť, že MIRRI je jediným riadiacim orgánom eurofondov v novom programovom období. Hrozí, že v budúcnosti môže nastať problém aj s eurofondami a Slovensko v krajnom prípade môže prísť o takmer 15 miliárd eur.“

"A kým sa uskutoční celý proces až po rozhodnutie súdov, môže byť po novom eurofondovom období," podotkol Raši s tým, že navyše sa môže stať aj to, že peniaze, ktoré rozdelí nezákonne vzniknuté MIRRI, budú musieť byť vrátené.

Z úradu na ministerstvo

Raši vidí problém aj v dosahu transformácie úradu na ministerstvo na štátnozamestnanecké a pracovnoprávne vzťahy. Zamestnanci bývalého ÚPVII totiž dostali iba oznámenie, že sa úrad premenuje, podľa Rašiho však malo nové ministerstvo so zamestnancami uzatvoriť dodatky a každý zamestnanec mal mať možnosť rozhodnúť sa, či súhlasí s takouto zmenou.

"Keďže pani Veronika Remišová nechcela, aby sa jej úrad kompletne rozpadol pre jej rozmar stať sa ministerkou a nechcela o sebe v médiách čítať, že jej rozmar stál státisíce eur na odchodnom, rozhodla sa vysvetliť si zákon po svojom, nechala si vypracovať akési neverejné a nepodpísané stanovisko, podľa ktorého sa úrad jednoducho akože premenoval na ministerstvo," kritizuje Raši. Podľa neho je teraz na rade MIRRI, aby postupovalo v súlade s odporúčaniami Rady pre štátnu službu a odstránilo protiprávny stav, ktorý naďalej trvá.

Ministerstvo informatizácií zriadili k 1. júlu 2020, jeho predchodcom bol Úrad vicepremiéra pre investície a informatizáciu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá