Nemci našli recept na odmietačov karantény, čaká ich špeciálna väzba

Nemci našli recept na odmietačov karantény, čaká ich špeciálna väzba
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Kto bude v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko odmietať nariadenú karanténu, skončí v špeciálnom väzobnom zariadení, uviedol spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na týždenník Focus. Spolková krajina otvorila prvé takéto centrum v Nemecku. Je súčasťou nevyužívaného väzenského ústavu pre mladistvých v meste Neumünster.

Kandidát na umiestnenie v tomto zariadení musí byť pristihnutý, že karanténu nedodržiava, a súčasne verejne a jasne odmietať dodržiavanie jej podmienok. Porušenie musí byť jasne preukázané.

Zadržiavanie osôb, ktoré odmietajú karanténu, umožňuje v Nemecku zákon o potláčaní infekčných chorôb, o väzbe však rozhoduje súd. Kandidát na umiestnenie v tomto zariadení musí byť pristihnutý, že karanténu nedodržiava, a súčasne verejne a jasne odmietať dodržiavanie jej podmienok. Porušenie musí byť jasne preukázané. Po ňom nasleduje oficiálna policajná výzva na dodržiavanie domácej izolácie. Ak nezaberie ani to, rozhodne súd.

Koľko je odporcov karantény, nie je známe. Podľa Nemeckého rozhlasu však úrady už dostali viacero žiadostí o nútené umiestnenie do karanténnej cely. Osoby, ktorým taká izolácia hrozila, sa však napokon rozhodli dodržať podmienky domácej karantény.

Šlezvicko-Holštajnsko vyhradilo pre osoby odmietajúce karanténu šesť ciel. Tí, ktorí v nich budú umiestnení, nebudú môcť počas izolácie zariadenie opustiť. Na rozdiel od bežných väzňov však budú mať povolenú televíziu, mobilný telefón či notebook.

K dispozícii bude aj psychologická podpora a samotné izby majú pohodlnú posteľ a priestor na prechádzky, nejde teda o klasickú väzenskú celu. Ľudí tam môžu zadržiavať proti ich vôli a musia sa riadiť pokynmi strážnikov. Rovnaké zariadenie ako v Šlezvicku-Holštajnsku chce zriadiť aj spolková krajina Sasko.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá