Zásah u Brhela prekročil hranice, dcéra podáva trestné oznámenie

Zásah u Brhela prekročil hranice, dcéra podáva trestné oznámenie
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš ilustračné
Policajti počas zásahu v dome podnikateľa Petra Brhela porušili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona o Policajnom zbore, pri vykonávaní služobnej činnosti pripustili, aby v súvislosti s činnosťou vznikli osobám ujmy. Uviedla to zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. Dcéra Petra Brhela sa rozhodla podať aj trestné oznámenie.

Dcéra zadržaného Petra Brhela podáva trestné oznámenie v súvislosti so zásahom Národnej kriminálnej agentúry voči jej otcovi.

V podaní hovorí o podozreniach z nezákonného vstupu do obydlia, zneužívania právomoci verejného činiteľa a ďalších trestných činov. V prípade "nenáležitého prešetrenia podozrení" avizuje, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Do bytu vstúpiť nemuseli

Pirošíková upozorňuje pritom na paralely s prípadom Pavla Kučeru, obvineného z vydierania. Ten sa na ESĽP sťažoval, že do jeho domu v decembri 1997 neoprávnene vnikli kukláči a jeho väzba sa niekoľkokrát predlžovala. SR spor pred ESĽP prehrala v júli 2007 a musela Kučerovi zaplatiť 6300 eur.

"Pri zdôvodnení ESĽP uviedol, že polícia prišla k sťažovateľovi s tým cieľom, aby jemu a jeho manželke doručila uznesenie o vznesení obvinenia a aby ich predviedla na výsluch k vyšetrovateľovi. Nič nenaznačovalo, že by splnenie tejto úlohy vyžadovalo vstup polície do bytu. Vláda, navyše, neposkytla dostatočné a presvedčivé vysvetlenie na odôvodnenie tohto zásahu, a tak ESĽP konštatoval, že zásah bol neprimeraný," objasnila Pirošíková. Jej vyjadrenie poskytol jeden z iniciátorov Iniciatívy advokátov za právny štát Matej Marhavý.

"Na mňa ako bezúhonnú osobu mierili zbraňami, vyvolajúc taký stres, že som opakovane stratila vedomie a musela mi byť privolaná záchranná služba a druhá 84-ročná (vzhľadom na svoj vek osobitne zraniteľná) musela okamžite užiť lieky na upokojenie," opísala zásah polície dcéra podnikateľa.

Záruky by mali existovať

Podľa ESĽP by mali existovať určité záruky ochrany práv jednotlivca  proti zneužitiu neprimeraného zásahu voči osobám tým, že budú prijaté predpisy, ktoré by obmedzovali použitie špeciálnych ozbrojených síl na situácie, keď bežný policajný zásah nie je bezpečný ani dostatočný. Tieto predpisy mali obsahovať procesné garancie, ktoré by napríklad zabezpečovali účasť nezávislej osoby počas zásahu alebo by vyžadovali majiteľov jasný, písomný súhlas ako podmienky vstupu do jeho priestorov.

"Medzi prípadom Kučera verzus SR a minulotýždňovým zásahom v dome Petra B. tak vidieť jasné súvislosti. Policajti porušili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona o Policajnom zbore, pretože pri vykonávaní ich služobnej činnosti pripustili, aby v súvislosti s činnosťou vznikli osobám ujmy," konštatuje Pirošíková. Ako pripomenula, na bezúhonné osoby pri tomto zásahu mierili zbraňami a u obyvateľov domu vyvolali taký stres, že mladistvá osoba stratila vedomie a musela jej byť privolaná rýchla zdravotná služba a druhá osoba, 84-ročná žena, musela užiť upokojujúce lieky.

Nastanú úpravy?

"Zásah do ich práv a slobôd jednoznačne prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného služobnou činnosťou. Voluntarizmus a živelnosť, ktorá vládne na Slovensku v posledných mesiacoch, musí skončiť. Aj na základe odporúčaní ESĽP je jasné, že nastal čas, keď sa musia urýchlene prijať predpisy, ktoré by obmedzili a presne špecifikovali použitie špeciálnych ozbrojených síl," zdôraznila Pirošíková.

IAPŠ podpísalo doteraz takmer 120 advokátov a príslušníkov iných právnických profesií. Dcéra zadržaného Petra Brhela Barbora považuje piatkový zásah Národnej kriminálnej agentúry voči jej otcovi za neprimeraný. V tejto súvislosti sa obracia so sťažnosťou na Úrad inšpekčnej služby a príslušné orgány.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá