Pribúdajú ťažké stavy a mladší pacienti. Košická nemocnica sa plní

Pribúdajú ťažké stavy a mladší pacienti. Košická nemocnica sa plní
Zdroj foto: TASR/AP
V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura je k pondelku hospitalizovaných už 310 pacientov s ochorením COVID-19. Ich počet za uplynulé dni naďalej stúpa, obsadenosť lôžok je viac ako 90 percent, informovala nemocnica.

Mimoriadne vážna situácia

Pribúdajú aj kriticky chorí pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. "K dnešnému dňu máme takto hospitalizovaných 26 pacientov. Ďalších 21 pacientov potrebuje neinvazívne high flow oxygenové prístroje. Desiatky ďalších pacientov sú odkázaní na intenzívny prísun kyslíka cez lôžko. Situácia je naďalej mimoriadne vážna," uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Podľa primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Jána Michlíka pribúdajú mladší pacienti, pričom prichádzajú v ťažších stavoch. "Väčšina pacientov, ktorých máme momentálne na našom oddelení v kritickom stave, sú päťdesiatnici. S ťažkým zápalom pľúc nám tu však ležia aj mladé ženy, 31-ročná a 25-ročná pacientka. Pripisujme to mutácii ochorenia. Oproti októbru - novembru sa zdravotné stavy pacientov výrazne zhoršili," konštatoval primár.

 

Chýbajú najmä zdravotné sestry

Počty pacientov s novým koronavírusom od začiatku roka nepretržite stúpajú. V UNLP medzičasom zvýšili počet lôžok na 342. "Ďalšie zvyšovanie lôžok je už na hranici našich možností, nemáme dostatok zdravotníckeho personálu, chýbajú predovšetkým zdravotné sestry," vysvetľuje Paulo. Týždenne chýba približne 70 zdravotníkov, ktorí sú pre COVID-19 v karanténe.

Už niekoľko týždňov vypomáhajú v tejto situácii aj ostatné nemocnice z Košického kraja. "Prevážame k nim pacientov, ktorí sú stabilizovaní a ich zdravotný stav to umožňuje. Aj v okolitých nemocniciach však už začína byť situácia kritická a nebudú môcť dlhodobo preberať pacientov z UNLP Košice," upozornil Paulo.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá