Bratislavské testovanie má ambíciu zistiť podiel britskej mutácie

Bratislavské testovanie má ambíciu zistiť podiel britskej mutácie
Zdroj foto: TASR/Pavol Zachar
Bratislavský primátor Matúš Vallo považuje za jeden z benefitov dobrovoľného víkendového testovania v Bratislave zisťovanie podielu britskej mutácie nového koronavírusu na šírení vírusu.

Informoval, že každý, kto má pozitívny výsledok antigénového testu a dal sa otestovať v dočasných odberových miestach pri vozidlách MHD s rezervačným systémom, je tak pozvaný aj na PCR test. Prostredníctvom tohto testu sa zisťuje forma vírusu. "Bude to veľmi dôležitý údaj, pretože nám veľa napovie o ďalšom vývoji situácie v Bratislave," doplnil.

Zdôraznil, že ak bude percento britskej mutácie medzi pozitívnymi vysoké, s najväčšou pravdepodobnosťou sa efekt tejto agresívnejšej mutácie už aspoň sčasti prejavil aj v aktuálnej krivke infikovaných a pri súčasných opatreniach je nádej na ďalší pokles incidencie nových prípadov. "Pokiaľ však toto percento bude menšie, bude to znamenať, že agresívnejšia podoba tohto vírusu ešte neukázala svoju silu a budeme musieť byť maximálne obozretní," podotkol. V tejto súvislosti apeluje na verejnosť, aby sa v záujme vlastnej ochrany a ochrany svojich blízkych dala otestovať.

Upozornil, že termín na niektorých bratislavských odberových miestach si môžu občania rezervovať aj prostredníctvom stránky covid.bratislava.sk. Vallo avizuje, že od budúceho týždňa bude v Bratislave rozšírený počet odberových miest, čo by malo zvýšiť kapacitu testovania.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá