Francúzom sa nepáči bezpečnostný zákon, opäť protestujú

Francúzom sa nepáči bezpečnostný zákon, opäť protestujú
Zdroj foto: TASR/AP
Ľudia po celom Francúzsku prejavili v sobotu nespokojnosť s navrhovaným sporným bezpečnostným zákonom a zišli sa na protestných zhromaždeniach v mnohých mestách.

Týchto zhromaždení bolo viac ako 55, dodali usporiadatelia. Demonštranti v Paríži protestovali nielen proti navrhovanej legislatíve, ale vyjadrili aj podporu umeniu a kultúre, pretože takéto inštitúcie sú pre pandémiu koronavírusu už celé mesiace zatvorené.

Vláda tvrdí, že navrhovaná bezpečnostná legislatíva lepšie ochráni políciu zasahujúcu na demonštráciách. Po opakovaných protestoch verejnosti však vládni predstavitelia prepracovávajú sporný článok 24 navrhovaného bezpečnostného zákona, ktorý obmedzuje práva nakrúcať videá alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Aktivisti žiadajú, aby bola táto časť zákona úplne vyškrtnutá. Návrh zákona obsahuje aj množstvo ďalších sporných opatrení, ako napríklad rozsiahlejšie zaznamenávanie demonštrácií policajnými kamerami, a to aj pomocou dronov. Počas januárových víkendov už vyšli do ulíc Paríža a miest po celej krajine tisíce ľudí, ktorí protestovali proti tomuto zákonu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá