Portugalsko schválilo eutanáziu. Krok môže ešte zvrátiť prezident

Portugalsko schválilo eutanáziu. Krok môže ešte zvrátiť prezident
Zdroj foto: TASR/AP
Portugalský parlament schválil v piatok návrh zákona legalizujúci eutanáziu a asistovanú samovraždu pre nevyliečiteľne chorých pacientov. Prevažne katolícke Portugalsko tak smeruje k tomu, aby sa stalo štvrtým štátom Európy s povolenou eutanáziou.

Prezident môže zákon vetovať

Za návrh zákona hlasovalo 136 poslancov tamojšieho parlamentu; 78 bolo proti a štyria sa zdržali hlasovania. Konečné znenie zákona o dekriminalizácii eutanázie bude teraz predložené na podpis prezidentovi, konzervatívcovi Marcelovi Rebelovi de Sousa. Ten môže legislatívu počas nasledujúcich týždňov uzákoniť, posunúť ju na preskúmanie ústavnému súdu alebo vetovať.

Parlament môže prípadné veto prezidenta prelomiť, ak opätovne zahlasuje za schválenie eutanázie. Portugalský parlament hlasoval vlani vo februári o dokopy piatich navzájom podobných návrhoch zákonoch, ktoré eutanáziu a asistovanú samovraždu legalizujú. Všetkých päť vtedy zákonodarcovia schválili. Následne boli tieto návrhy predložené do výborov, kde prebehli administratívne procedúry a boli stanovené aj detaily celého procesu eutanázie. Všetkých päť návrhov sa potom zlúčilo do jedného, toho, o ktorom poslanci hlasovali v piatok.

V krajinách Beneluxu je eutanázia povolená

Vlani v októbri následne odmietla ľavicová väčšina v portugalskom parlamente návrh na vypísanie referenda o eutanázii, ktoré žiadali petíciou jej odporcovia s podporou katolíckej cirkvi. Tento krok umožnil obnovenie legislatívneho procesu, ktorý pripravil pôdu pre jej dekriminalizáciu.

Ľudský život je podľa portugalskej ústavy "posvätný", hoci interrupcie sú v krajine povolené od roku 2007. Eutanázia je spomedzi európskych krajín od roku 2002 povolená v Holandsku a Belgicku a od roku 2009 aj v Luxembursku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá