Kolíková chce pozastaviť funkciu stíhanej žilinskej sudkyni

Kolíková chce pozastaviť funkciu stíhanej žilinskej sudkyni
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podala návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudkyne Krajského súdu v Žiline Evy Kyselovej. Informoval o tom hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Národná kriminálna agentúra zadržala Evu Kyselovú 20. januára na pracovisku KS v Žiline. V rámci policajnej akcie bola v mieste bydliska zadržaná aj emeritná sudkyňa toho istého súdu Mária Urbanová.

Hovorca doplnil, že dôvodom návrhu je vznesené obvinenie prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom a pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pričom ide o úmyselné trestné činy.

"Preto ministerka spravodlivosti navrhuje, aby disciplinárny senát vydal rozhodnutie, ktorým JUDr. Eve K. dočasne pozastaví výkon funkcie sudcu, a to až do právoplatného skončenia trestného stíhania," spresnil.

Sudkyňa je momentálne stíhaná väzobne. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatné. Obvinená proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby. Rozhodne o nich Najvyšší súd SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá