Neonacista, ktorý zavraždil nemeckého politika, dostal doživotie

Neonacista, ktorý zavraždil nemeckého politika, dostal doživotie
Zdroj foto: TASR/AP
Nemeckého neonacistu Stephana Ernsta odsúdili vo štvrtok na doživotie za vraždu proimigračného politika Waltera Lübckeho z roku 2019.

Ultrapravicový atentát

Vražda šokovala krajinu a zdôraznila rastúcu hrozbu pravicového extrémizmu. Ernsta (47) uznali za vinného zo zastrelenia Lübckeho, politika z konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka kancelárky Angely Merkelovej. Vražda sa odohrala 2. júna 2019 pred Lübckeho domom v obci Istha v spolkovej krajine Hesensko. Podľa prokuratúry bol čin motivovaný "rasizmom a xenofóbiou". Predpokladá sa, že tento prípad je prvým ultrapravicovým politickým atentátom v Nemecku od druhej svetovej vojny.

Spoluobžalovaného Markusa Hartmanna, ktorý bol obvinený, že údajne pomáhal Ernstovi pri výcviku s narábaním so zbraňami, súd zbavil obvinenia zo spoluúčasti na vražde. Súd ho však uznal za vinného v súvislosti s ilegálnym držaním zbraní a udelil mu podmienečný trest 1,5 roka. Lübcke, ktorý mal v čase vraždy 65 rokov, podporoval Merkelovej rozhodnutie z roku 2015 otvoriť hranice Nemecka pre utečencov.

Ernst má bohatú kriminálnu minulosť

Prokuratúra tvrdí, že Ernst a jeho komplic v októbri 2015 navštívili zhromaždenie, kde Lübcke vystúpil s prejavom, v ktorom obhajoval pomoc utečencom. Lübcke vtedy dodal, že každý, kto nesúhlasí s týmito hodnotami, môže "slobodne opustiť krajinu". Táto poznámka z neho spravila terč nenávistného postoja zo strany krajnej pravice.

Ernst začal údajne sledovať Lübckeho pohyb po masových sexuálnych útokoch migrantov voči ženám na Silvestra 2015 v Kolíne nad Rýnom a po krvavom islamistickom útoku vo francúzskom meste Nice v roku 2016. Ernst má bohatú kriminálnu minulosť a polícii bol známy ako sympatizant neonacistov.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer označil krajne pravicový extrémizmus za "najväčšiu bezpečnostnú hrozbu, akej Nemecko v súčasnosti čelí", a prisľúbil sprísnenie bezpečnostných opatrení vrátane zákrokov proti nenávistným výrokom na internete.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá