V Česku potvrdili britský kmeň. Agresívne sa šíri medzi zdravotníkmi

V Česku potvrdili britský kmeň. Agresívne sa šíri medzi zdravotníkmi
Zdroj foto: TASR/AP
Výskyt tzv. britského variantu koronavírusu SARS-CoV-2 na území Českej republiky potvrdili už v šiestich krajoch. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa Štátny zdravotnícky ústav.

Hovorkyňa SZÚ Klára Doláková povedala, že výskyt tejto mutácie sa dá s "istotou potvrdiť" v Prahe, v Stredočeskom, Královohradeckom, Juhomoravskom a Plzenskom kraji a v kraji Vysočina. Prítomnosť britského variantu v ďalších z celkového počtu 14 českých krajov sa podľa jej slov nedá vylúčiť. Nákazu britským variantom v ČR predbežne zistili u 47 osôb. Potvrdiť by ju mali laboratórne testy. "Ďalej pracujeme na 131 vzorkách z rôznych zdrojov, pri ktorých je podozrenie na výskyt britskej mutácie koronavírusu," povedala Doláková.

Tento variant po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Spojenom kráľovstve. Je nákazlivejší ako pôvodný koronavírus SARS-CoV-2 a šíri sa rýchlejšie. Prvý prípad tejto mutácie v ČR tamojšie ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 18. januára.

Nemocnica v meste Slaný v Stredočeskom kraji v pondelok na svojej oficiálnej webovej stránke oznámila, že "agresívne" šírenie vírusu medzi personálom nemocnice spôsobil práve britský variant. Hlavná hygienička ČR Jarmila Rážová pre Český rozhlas uviedla, že hygienici majú vydaný metodický pokyn, na základe ktorého majú trasovať predovšetkým prípady spojené s britskou mutáciou.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá