Výsluch sudkyne, ktorú zadržali v rámci akcie Plevel 2, sa skončil

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu rozhoduje o väzobnom stíhaní bývalej predsedníčky Krajského súdu v Žiline. Eva Kyselová je spolu s ďalšou sudkyňou Máriou Urbanovou obvinená z korupcie. Výsluch obvinenej sudkyne Evy Kyselovej na Špecializovanom trestnom súde ukončili. Informoval o tom jej advokát. Rozhodnutie o tom, či bude stíhaná väzobne sa očakáva o siedmej večer.

Sudkyňa v sobotu rozhoduje o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Evu Kyselovú stíhať väzobne. Podľa slov jej obhajcu rozhodnutie ŠTS bude známe v sobotu približne po 19.00 h. Výsluch obvinenej sa začal o 9.00 h, keď krátko predtým obvinenú eskortovali do budovy súdu. Jej obhajca sa médiám odmietol k návrhu prokurátora vyjadriť s tým, že tak urobí až po rozhodnutí ŠTS.

TOP videá

O podaní podnetu na vzatie Kyselovej do väzby informoval vo štvrtok 21. 1. hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, pričom doplnil, že u ďalšej obvinenej sudkyne Márie Urbanovej dôvody väzby nevidí. "Vyšetrovateľ na obvinenú Evu K. spracoval a podal podnet prokurátorovi na jej vzatie do väzby. V jej prípade vidí kolúzne a preventívne dôvody," priblížil Slivka. Obvinená Mária Urbanová podľa neho s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracuje. So súhlasom prokurátora ju vyšetrovateľ po opätovnom vypočutí ako obvinenej prepustil na slobodu. K spáchaniu skutkov sa doznala.

Národná kriminálna agentúra v stredu 20. 1. zadržala na pracovisku Krajského súdu v Žiline sudkyňu Evu Kyselovú a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu Urbanovú. Obe sú stíhané za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa závažnejším spôsobom konania, a to porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej podľa zákona. Obvinené mali od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na KS v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá