Môžu udrieť kedykoľvek. Irán hrozí Trumpovi pomstou za smrť generála

Môžu udrieť kedykoľvek. Irán hrozí Trumpovi pomstou za smrť generála
Zdroj foto: TASR/AP
Na Twitterovom účte najvyššieho iránskeho vodcu sa vo štvrtok večer objavila fotomontáž, na ktorej vidno osobu nápadne pripomínajúcu exprezidenta USA Donalda Trumpa, ako hrá golf. Na zábere okrem toho vidieť tieň bojového lietadla a varovanie pred pomstou za minuloročný atentát na iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý nariadil práve Trump.

Príspevok na účte ajatolláha Alího Chameneího AFP interpretovala ako výstrahu exprezidentovi Trumpovi za útok amerického dronu neďaleko letiska v irackom Bagdade, pri ktorom bol vlani 3. januára Solejmání usmrtený. Zahynul pri ňom aj iracký zástupca veliteľa Iránom podporovaných Ľudových mobilizačných síl Abú Mahdí Muhandis a päť ďalších ľudí. "Pomsta je neodvratná. Solejmáního vrah a muž, ktorý rozkaz vydal, musia čeliť odplate," píše sa v texte k obrázku, podľa ktorého sa tak môže stať v "ktoromkoľvek okamihu," priblížila AFP.

Trump posledný raz opustil Biely dom v stredu, niekoľko hodín pred inauguráciou svojho nástupcu Joea Bidena. Prezidentským špeciálom odletel do svojho rezortu Mar-a-Lago v štáte Florida, ktorý sa stal jeho oficiálnych sídlom. O Trumpovi je známe, že počas výkonu prezidentského úradu často v rezorte hrával golf a hostil tam aj viacero svojich zahraničných návštev.

Iránski predstavitelia už od atentátu na Solejmáního niekoľkokrát prisľúbili, že smrť generála pomstia. Najvyššie postavený muž iránskej justície Ebrahim Raisi sa na nedávne prvé výročie atentátu vyjadril, že ani Trump nie je "imúnny voči spravodlivosti" a že Solejmáního vrahovia "nie sú v bezpečí nikde na svete".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá