Baníci uviazli stovky metrov pod zemou, záchrana trvá týždne

Záchrana čínskych baníkov, ktorí zostali uviaznutí stovky metrov pod zemou, môže trvať najmenej ďalších 15 dní. Uviedli to čínski záchranári. Pracovníci uviazli po výbuchu v zlatej bani ešte pred dvoma týždňami.

Uviazli v bani na zlato

Záchranárom potrvá ešte najmenej 15 dní, kým sa im podarí vyslobodiť baníkov, ktorí po výbuchu 10. januára uviazli v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung. Podľa samosprávy v mestskej prefektúre Jen-tchaj je banská šachta zavalená v 350-metrovej hĺbke zhruba 70 tonami sutín. "Vzhľadom na posudok odborníkov je rozsah závalu nad naše očakávania," uvádza sa vo vyhlásení tamojších úradov.

Čínske štátne médiá vo štvrtok informovali, že jeden z baníkov medzičasom podľahol zraneniam hlavy spôsobeným výbuchom. Zo zvyšných 21 baníkov sa podarilo záchranárom skontaktovať 11. Muž, ktorý zomrel po úraze hlavy, bol v kóme. Dvaja ďalší sú v zlom zdravotnom stave. Záchranári už spustili k 11 baníkom stravu a lieky a pokračujú v odstraňovaní sutín i vŕtaní ďalších tunelov v snahe zabezpečiť pre nich vetranie a telefonické spojenie. Jeden z tunelov má byť dostatočne široký na to, aby ním mohli baníkov vytiahnuť na povrch.

Zadržali vedúcich pracovníkov

Polícia po výbuchu zadržala dvoch vedúcich pracovníkov, ktorí o nehode informovali úrady až po vyše 24 hodinách. Príčina explózie nie je známa. V bani v čase nehody prebiehali stavebné práce.

Čínske bane patrili medzi najnebezpečnejšie na svete, pričom každý rok v nich dochádzalo približne k 5000 smrteľným úrazom. Bezpečnosť sa dramaticky zlepšila po tom, ako úrady pred približne 15 rokmi zreformovali celé odvetvie. K posledným dvom väčším nešťastiam došlo vlani v decembri. V uhoľnej bani v meste Čchung-čching pri nich vtedy zahynulo dokopy 39 ľudí.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá