Metanol, ktorý zabíjal na Morave, mal ísť pôvodne do ostrekovačov

Metanol, ktorý zabíjal na Morave, mal ísť pôvodne do ostrekovačov
Zdroj foto: TA3
Metanol, ktorý českí colníci minulý týždeň objavili v Opave v skladoch spoločnosti FROS ZPS, bol podľa zlínskej policajnej hovorkyne Jany Macalíkovej vyrobený v zahraničí. Pitva preukázala 16. obeť metanolu v Moravskosliezskom kraji; mŕtvych v ČR je 26

Muž, obvinený z všeobecného ohrozovania v súvislosti s výrobou a distribúciou jedovatého alkoholu, kúpil metanol od domácej českej firmy, ktorá ho doviezla zo zahraničia ako prímes do zmesi do ostrekovačov. Časť metanolu však skončila v nápojoch, uviedla dnes spravodajská stránka novinky.cz.

Polícia a colníci zaistili v skladoch FROS ZPS podľa jej konateľa Davida Fládra 15.000 litrov metylalkoholu. Ten však odmieta, že by firma mala s kauzou čokoľvek spoločné. Potvrdil to aj štátny zástupca Roman Kafka, ktorý má na starosti kauzu metanol.

"Žiadna osoba zo spoločnosti FROS ZPS nie je obvinená zo spáchania trestnej činnosti, uvedenej v pondelok," vyhlásil dnes Kafka. Dvaja obvinení muži podľa polície úmyselne namiešali otrávenú zmes a cez distribútora alkoholu ju uviedli do obehu.

Polícia odmieta uvádzať mená. Podľa Českej televízie patria medzi hlavných podozrivých 42-ročný muž podnikajúci v oblasti pohostinských služieb Rudolf Fian a o päť rokov mladší Tomáš Křepela, majiteľ firmy Carlogic z obce Řitka pri Prahe.

Fian, ktorý by mal byť hlavným páchateľom, žil a podnikal v Karvinej. Druhý z mužov sa podľa vyšetrovateľov na výrobe zúčastňoval a dodal niektoré prostriedky. Dvojici hrozí 12 až 20 rokov väzenia, prípadne výnimočný trest, teda doživotie. Spomínaným distribútorom je 54-ročný muž zo Zlínska a hrozí mu osem rokov za mrežami. Všetci traja sú vo väzbe.

Podľa kriminalistov muži nechceli zabíjať, ale výrobou nelegálneho alkoholu zarábať. Podľa štátneho zástupcu Kafku však dobre vedeli, aké následky má konzumácia metylalkoholu. Zbohatnúť chceli nákupom lacnejšej suroviny. Pri miešaní však zvolili vyššiu koncentráciu, ktorá spôsobila otravu. Podľa polície je pritom možné, že aktéri kauzy pančovali liehoviny už skôr.

Obvinení podľa hovorkyne Macalíkovej najprv sami miešali vodu s dodaným metylalkoholom, vraj do zmesi do ostrekovačov. Robili to v areáli mimo priestorov firmy FROS ZPS. Podnikateľ potom pred budovou dával do takého metanolu látky, "ktoré náplne do ostrekovačov obsahujú", uviedla Macalíková. Takýto koncentrát dával naspäť na nariedenie vodou a na následné stáčanie z barelov do menších nádob.

Konateľ firmy Fládr uviedol, že polícia zhabala 6000 litrov metylalkoholu a ďalších 9000 litrov, ktoré boli "už v nejakom stupni rozpracovanosti", odviezli neskôr colníci. Podľa konateľa z celkového množstva látky neopustil sklady firmy pred zásahom polície ani liter. Nechápe preto, ako otrávený alkohol vznikol. Podľa jeho názoru mali obvinení podnikatelia ešte iné zásoby metanolu.


Pitva preukázala 16. obeť metanolu v Moravskosliezskom kraji

Výsledky pitvy 60-ročného muža, ktorého polícia našla mŕtveho v pondelok v Ostrave, preukázali jeho úmrtie na otravu metanolom. Oznámila to dnes policajná hovorkyňa Gabriela Holčáková, ktorej vyjadrenia priniesla tlačová agentúra Mediafax. V Moravskosliezskom kraji na otravu metanolom zomrelo celkom 16 ľudí, v celej Českej republike ide o 26. obeť.

Polícia objavila u tohto muža fľašky s etiketou Hrušková vodka výrobcu Ostravská likérka a upozornila na ich zrejme jedovatý obsah. "Vzhľadom na nové informácie vyzývame verejnosť, aby nekonzumovala alkohol v sklenenej fľaške s obsahom jedného litra, opatrenej etiketou Hrušková vodka a nápisom Výrobca - Ostravská likérka, OL.&.Com., s.r.o., Blodkova 381, Ostrava-Hulváky. Predmetné fľašky sú neokolkované a ich obsah môže byť vysoko toxický," varovala Holčáková.

Vzhľadom na ďalšie prípady otráv metylalkoholom polícia znovu upozorňuje na nebezpečie pitia tvrdého alkoholu z neznámych zdrojov a bez kolkov. Dnes sa na Karvinsku objavil ďalší prípad metanolovej otravy, keď polícia našla 43-ročného muža vo vážnom zdravotnom stave. Prítomnosť metylalkoholu sa uňho potvrdila, informovalaa Holčáková.

V garáži našla polícia aj prázdne fľaše od alkoholu rôzneho druhu. Muž nereagoval na podnety, preto ho previezli do nemocnice a hospitalizovali. Aj nemocnica s poliklinikou v Havířove dnes ráno prijala ďalšieho muža s podozrením na otravu škodlivým alkoholom. Je v bezvedomí, uviedol pre Mediafax námestník riaditeľa nemocnice Jaroslav Lux.

Otráveného 33-ročného muža prijala nemocnica po 07.00 h. "Je v bezvedomí, na dýchacom prístroji na ARO; prítomnosť metanolu zatiaľ nie je potvrdená," dodal Lux. V pondelok priviezli do tejto havířovskej nemocnice aj 43-ročného muža z Karvinska, otráveného metanolom. Polícia ho objavila v garáži spolu s prázdnymi fľašami od alkoholu.

"Ten je na tom lepšie, pretože bol v etanolovom opojení. Rozbor uňho takisto potvrdil metylalkohol. Už je pri vedomí," povedal Lux. V havířovskej nemocnici v súčasnosti ležia traja pacienti s otravou metanolom - muža hospitalizovaného už skôr sa lekári v priebehu dneška chystajú prepustiť domov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá