Poľsko nemá dosť zdravotníkov, pomôžu lekári z východnej Európy

Poľsko nemá dosť zdravotníkov, pomôžu lekári z východnej Európy
Zdroj foto: TASR/AP (ilustračné)
Poľsko udelilo vo štvrtok oprávnenia piatim lekárom z Bieloruska a Ukrajiny na základe nového zjednodušeného postupu, keďže krajina bojuje počas pandémie koronavírusu s nedostatkom lekárov a zdravotníkov.

Oprávnenia boli udelené v súlade so zákonom schváleným koncom roka 2020, ktorý zjednodušuje postupy schvaľovania lekárov zo štátov mimo Európskej únie. Nový zákon sa ukázal ako sporný. Niektoré lekárske združenia sa napríklad obávajú, že nová procedúra dostatočne nepreveruje profesionálne a jazykové schopnosti týchto lekárov.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski však na tlačovej konferencii vo Varšave povedal, že nové procedúry "zaručujú, že lekári majú vedomosti aj vzdelanie". Niedzielski dodal, že ministerstvo spracováva niekoľko desiatok ďalších žiadostí od lekárov z krajín mimo EÚ.

Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj má Poľsko najnižší podiel lekárov na 100 000 obyvateľov z celej EÚ, v roku 2017 ich bolo 238. Nedostatok lekárov, zdravotných sestier a ďalšieho zdravotníckeho personálu je cítiť predovšetkým počas najnovšej vlny pandémie koronavírusu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá