Ľudia sa objednajú na očkovanie a často neprídu. Nerobte to, prosí UNLP

Ľudia sa objednajú na očkovanie a často neprídu. Nerobte to, prosí UNLP
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
Vo vakcinačnom centre v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura, ktoré otvorili v pondelok, zaznamenali početné prípady, keď sa objednaní ľudia na očkovanie nedostavili. V prvý deň malo na očkovanie prísť zhruba 400 obyvateľov, z toho 85 napriek objednaniu neprišlo.

Novinárom to v utorok povedal výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Martin Paulo. "V pondelok sme tým pádom v rámci nášho vakcinačného centra zaočkovali viac ako 320 obyvateľov. Chceli by sme poprosiť obyvateľov, ak sú objednaní na vakcináciu a nemajú zdravotnú kontraindikáciu, aby prišli na toto očkovanie, aby nezaberali miesto pre iného človeka, ktorý má takisto ochorenia, vysoký vek a patrí do rizikovej skupiny. Takýto občan, ktorý nepríde, môže zaberať aj miesto pre zdravotníka alebo iného zamestnanca, ktorý pôsobí v kritickej infraštruktúre," upozornil Paulo.

V UNLP začali s očkovaním vlani 27. decembra v rámci prvých štyroch nemocníc, kde vakcináciu na Slovensku spustili. "Odvtedy sme zaočkovali vyše 6000 zdravotníkov, ktorí patria do kritickej infraštruktúry v tejto republike,"uviedol Paulo. Aj po zaočkovaní lekári odporúčajú dôsledne dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim. "Protilátky je možné rozlíšiť v krvi 12. deň po prvej očkovacej dávke, vtedy sa zníži riziko nákazy o 50 percent. Efekt vakcinácie sa ukáže až o mesiac," priblížil Martin Novotný, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá