Začína sa veľký skríning, test bude nutný pre cestu do práce

TA3 TASR
17.1.2021 19:18

Ďalšie veľké skríningové testovanie obyvateľov Slovenska sa začne už v pondelok, bude však prebiehať iným systémom ako to novembrové. Sprísňujú sa aj viaceré opatrenia. Po rokovaní vlády o tom informovali predstavitelia vlády na čele s premiérom Igorom Matovičom.

Testov je dosť

Zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. Po mimoriadnom nedeľňajšom rokovaní vlády to uviedol predseda vlády, zároveň oznámil, že skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch. Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára.

Testovanie nebude povinné, Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie. "Môžu využiť rôzne možnosti, kde sa otestovať buď antigénovými, alebo PCR testami. Prosíme o pomoc samosprávy, ktorým finančne i materiálne pomôžeme, dodáme testy, aby zabezpečili možnosť svojim obyvateľom sa dať otestovať," dodal Krajčí. Uistil, že testov je dostatok.

Rovnako informoval, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára. Pravidlá majú byť zatiaľ rovnaké ako v súčasnosti, no po celoplošnom skríningu bude od 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Ďalšie podrobnosti stanoví vyhláška.

Vládna koalícia sa stala spolupáchateľom premiéra Matoviča pri napĺňaní jeho obsesie z celoplošného testovania. Myslí si to strana Hlas-SD. Hlas upozorňuje na to, že od 27. januára bude negatívny test podmienkou na cestu do práce alebo pobyt v prírode, čím sa testovanie stalo podľa strany de facto opäť povinným. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," upozornila hovorkyňa Medveď Macíková. "Hlas-sociálna demokracia preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach," dodala.

Uvoľňovať by sa malo na začiatku februára

Krajčí takisto avizoval, že po celoplošnom skríningu by sa Slovensko malo rozdeliť podľa výsledkov na 37 horších a 36 lepších okresov - v horších sa bude plošný skríning opakovať a v období medzi 3. a 7. februárom bude potrebné sa opäť preukázať negatívnym testom. "Tie okresy, ktoré na tom budú lepšie, sa od 3. februára vrátia akoby do stavu, ktorý je v súčasnosti," dodal.

Zároveň však minister povedal, že testovanie v kombinácii s ďalším pozitívnym efektom zákazu vychádzania upraví epidemiologické podmienky tak, že od 1. februára už bude možné uvoľňovať opatrenia vrátane otvárania škôl.

Krajniak vidí svetlo na konci tunela

Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nebudú musieť ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí, priblížil minister práce Milan Krajniak.

Odberové miesta budú podľa jeho slov za každý vykonaný test dostávať päť eur. Ak vyrieši technický problém z hľadiska štátnej pomoci, tak garantuje, že zamestnávateľ dostane zadarmo testy do svojej firmy a preplatené náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura. "Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom, tak na Veľkú noc budeme môcť stráviť svoj čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili," hovorí minister práce.

Remišová reagovala na premiérove komentáre

Matovič oznámil, že uznesenie vlády schválili všetci členovia kabinetu s výnimkou vicepremiérky Veroniky Remišovej. Premiér uviedol, že nevie, prečo Remišová uznesenie nepodporila, myslí si, že zmenila názor, no nevie prečo. Naznačil, že to môže byť preto, lebo "si prečítala komentáre v diskusiách".

Návrhy SaS na vládnom rokovaní o podobe plošného testovania v rámci možností prešli. Na sociálnej sieti o tom informoval líder SaS, podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík.

„Okrem iného je fajn, že mobilných odberových miest bude viac a budú fungovať dlhšie. Zamestnávatelia budú testovať dobrovoľne, dostanú riadny manuál, môžu testovať aj cez pracovnú zdravotnú službu, zdravotné stredisko a prostredníctvom všeobecného lekára. Zároveň ministerstvo financií vyčlení zdroje na testovanie firiem a dostanú na to príslušné testy,“ píše Sulík.

Pripustil, že sa s uznesením nebudú všetci spokojní a nájdu sa výhrady k prijatým návrhom. „Ale pracujeme s tým, čo máme a robíme, ako najlepšie vieme. Vopred ďakujem tým, ktorí to chápu a držím celej krajine palce,“ dodal.

Koaličná strana Za ľudí má iný názor na plošné testovanie. Nie je to politický spor, ide o rozdielne názory na najlepšie riešenie, uviedla predsedníčka strany a ministerka informatizácie Remišová na sociálnej sieti. Strana je zároveň rada, že sa presadilo, aby starší ľudia a deti mali výnimku z testovania, ak chcú ísť na prechádzku. "V strane Za ľudí po diskusii s odborníkmi a lekármi zastávame názor, že testovanie je potrebné a účinné, no v najpostihnutejších regiónoch Slovenska, ktorých dnes nie je málo," poznamenala Remišová.

Testovanie je podľa ministerky jeden z nástrojov, ako znížiť šírenie vírusu, nie je to liek. Na Slovensku podľa jej slov treba tiež pravidelné testovanie vo firmách s nastavením jasného systému a podpory štátu. Remišová si myslí, že to pomôže. "Dobrým krokom je tiež zvýšenie kapacity na pravidelné antigénové testovanie v každom regióne, na ktorom pracujú ministerstvo zdravotníctva a samosprávy," povedala Remišová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok