Na Covid zomreli dva milióny ľudí, ukazuje pandemická bilancia

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si na celom svete vyžiadala už viac ako dva milióny ľudských životov. Vyplýva to podľa agentúry AP z údajov, ktoré v piatok zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Bltimore.

"Za týmto strašným číslom sú mená a tváre - úsmev, ktorý bude teraz už len spomienkou, navždy prázdne miesto pri jedálenskom stole, miestnosť, ktorú zapĺňa ticho po milovanej osobe," uviedol v tejto súvilosti generálny tajomník OSN António Guterres.

Tento míľnik bol dosiahnutý niečo viac ako rok po tom, ako boli v čínskom meste Wu-chan potvrdené prvé prípady nákazy týmto koronavírusom. Globálny počet mŕtvych tak približne zodpovedá počtu obyvateľov Bruselu, Mekky, Minska alebo Viedne.

Najhoršie sú na tom USA, kde evidujú najmenej 390 000 úmrtí na komplikácie spojené s ochorením COVID-19, ktoré vírus SARS-CoV-2 spôsobuje. Odborníci predpokladajú, že hranica pol milióna úmrtí bude v USA prekonaná vo februári. Prvú trojku uzatvárajú Brazília (najmenej 200 000 úmrtí) a India (vyše 151 000 úmrtí). Vírusom sa doteraz nakazilo viac ako 93 miliónov ľudí. Spomínané čísla sú založené na údajoch poskytnutých zdravotníckymi úradmi jednotlivých krajín. Odborníci však predpokladajú, že skutočné počty mŕtvych i nakazených sú výrazne vyššie.

Agentúra AP pripomína, že trvalo osem mesiacov, kým nákaze podľahol jeden milión ľudí, ďalší milión mŕtvych pribudol za necelé štyri mesiace. "Za týmto strašným číslom sú mená a tváre - úsmev, ktorý bude teraz už len spomienkou, navždy prázdne miesto pri jedálenskom stole, miestnosť, ktorú zapĺňa ticho po milovanej osobe," uviedol v tejto súvilosti generálny tajomník OSN António Guterres.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá