Vláda hodiny rokovala o pandémii. Riešenie bude kompromisom

Vláda na šesťhodinovom mimoriadnom rokovaní rokovala o jedinom bode - ako riešiť zlú pandemickú situáciu na Slovensku. Smeruje ku kompromisu - k definitívnej dohode má prísť až v sobotu. Potvrdili to premiér Igor Matovič aj minister Richard Sulík.

Vláda schválila návrh MZ, podľa ktorého by mali na Slovensku pribudnúť nové mobilné odberové miesta (MOM) na testovanie nového koronavírusu, doterajšie by mali zvýšiť kapacity.

Nič zo mňa nevypáčite

“Výrazne sme sa posunuli k dohode, ale neuzavreli sme to a budeme pokračovať zajtra,” uviedol pred novinármi minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý odišiel z rokovania ministrov ako prvý. “Výrazne sme sa posunuli,” dodal Sulík s tým, že z neho už “nič viac nevypáčia”, keďže má za sebou “čerstvo kurz asertivity”. Keď "bude dohodnuté všetko", vláda bude o ďalšom postupe "rozsiahlo informovať"

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý a minister zdravotníctva Marek Krajčí majú predložiť návrh uznesenia vlády, ministri ho dostanú na preštudovanie. "Takže to nie je uzavreté, ale naozaj sme sa výrazne priblížili k rozumnému kompromisu," uviedol Sulík, zdôrazňujúc všeobecný záujem celej vlády vyriešiť pandemickú situáciu.

Dôrazná argumentácia s Matovičom

Vicepremiér potvrdil, že SaS predstavila aj svoj návrh riešení. "Vypočul si ho, dôrazne sme pritom argumentovali," priblížil Sulík, ako sa k tomu postavil predseda vlády Igor Matovič. Podrobnosti však prezradiť nechcel.

Vláda sa mala zaoberať návrhom plošného testovania na Slovensku, o ktorom informoval už v pondelok premiér. Proti jeho návrhu sa však postavila otvorene SaS, ktorá podporuje testovanie v najpostihnutejších okresoch a pravidelné testovanie vo firmách. Rovnako i strana Za ľudí sa prihovára za podporu pravidelného testovania vo firmách, zdôrazňuje aj nevyhnutnosť kapacitne rozšíriť možnosti mobilných odberových miest.

Proti plošnému celoslovenskému testovaniu sa postavili tiež odborníci, ktorí v súčasných poveternostných podmienkach a aj v súvislosti s prítomnosťou agresívnejšej britskej mutácie vírusu vidia v celoplošnom testovaní viac rizík ako benefitov. Upozorňujú taktiež na vyčerpanosť zdravotníckeho personálu a to, že testovanie by ohrozilo už i tak napätý stav s kapacitami lekárov a zdravotníkov, ktorí sa musia starať o narastajúci počet hospitalizovaných v nemocniciach.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá