Majú obavy o Bidena? Upravili nácvik inaugurácie i cestu vlakom

Majú obavy o Bidena? Upravili nácvik inaugurácie i cestu vlakom
Zdroj foto: TASR/AP
Nácvik inaugurácie novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý bola naplánovaná na nedeľu, sa z bezpečnostných dôvodov posunie na pondelok. Informoval o tom týždenník Politico, ktorý citoval dvoch ľudí oboznámených s týmto rozhodnutím. Bidenov tím údajne pre zvýšené obavy o bezpečnosť zrušil aj jeho cestu vlakom Amtrak z domovského Wilmingtonu v štáte Delaware do Washingtonu.

Biden požiadal Lisu Monacovú, bývalú poradkyňu exprezidenta Baracka Obamu pre otázky vnútornej bezpečnosti, aby bola jeho poradkyňou čo sa týka bezpečnosti nadchádzajúcej inaugurácie. Riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie Christopher Wray predtým uviedol, že FBI preveruje osoby, ktoré by mohli narušiť bezpečnosť slávnostnej inaugurácie, ktorá sa uskutoční 20. januára.

Americké úrady varovali, že vo Washingtone a všetkých 50 štátoch USA sú naplánované ozbrojené protesty, ktoré by mohli prerásť do násilností. Obavy narástli po tom, čo minulý týždeň do budovy Kongresu vtrhol dav podporovateľov Donalda Trumpa v snahe zabrániť konečnému potvrdeniu víťazstva demokrata Bidena v prezidentských voľbách.

Trump svojich stúpencov najprv povzbudzoval, aby sa vydali na pochod smerom ku Kapitolu, no neskôr násilie, ku ktorému došlo, odsúdil. Americký viceprezident Mike Pence prisľúbil, že zaistí bezpečné odovzdanie moci novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Nástup nového prezidenta do úradu tradične priláka do Washingtonu stovky tisíc návštevníkov, avšak tento rok sa ceremónie pre pandémiu COVID-19 museli výrazne obmedziť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá