Rakúsko sprísňuje podmienky vstupu, týka sa to aj Slovákov

Rakúsko a Nemecko od piatka 15. 1. sprísnia pre aktuálnu situáciu s pandémiou podmienky vstupu do svojich krajín. Zmeny sa budú týkať aj ľudí prichádzajúcich zo Slovenska. Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Od polnoci sú zároveň uzavreté menšie hraničné priechody medzi Slovenskom a Rakúskom. Ide o Angern an der March – Záhorská Ves - cestný/kompa), Schloss Hof – Devínska Nová Ves - Cyklomost slobody a Hainburg an der Donau – Devín - riečny hraničný priechod na rieke Dunaj.

Nové pravidlá

Od piatka bude pri vstupe do Rakúska platiť pre prichádzajúce osoby už aj povinnosť online registrácie. "Výnimky sa budú vzťahovať iba na pravidelných pendlerov, tranzit či výnimočné udalosti (napríklad pohreby)," spresnil na sociálnej sieti štátny tajomník.

Ministerstvo informuje, že pri elektronickej registrácii osôb, ktoré vstupujú na územie Rakúska, je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu, dátum vstupu, dátum odchodu, krajinu, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných desiatich dní pred vstupom, kontaktné údaje i lekárske potvrdenie. Vygenerované potvrdenie o odoslaní elektronickej registrácie musí predložiť občan pri kontrole.

TOP videá

Viac informácií o obmedzeniach na hraniciach či podmienkach vstupu do krajín nájde verejnosť na webovej stránke MZVEZ SR.

Nemecko reaguje na mutáciu

Nemecko sa aj po rozšírení novej nákazlivejšej mutácie rozhodlo sprísniť podmienky vstupu do svojej krajiny z vysokorizikových krajín a oblastí, ktoré majú incidenciu viac ako 200 infikovaných na 100.000 obyvateľov za posledných sedem dní. Medzi také patrí aj Slovensko. "Cestujúci z takýchto vysokorizikových oblastí alebo oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu musia maximálne 48 hodín starý negatívny test na COVID-19 predložiť už pred nástupom do lietadla, vlaku či autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka autom," priblížil Klus.

Toto rozhodnutie platí bez výnimky aj pre cestujúcich, ktorí prekonali COVID-19 alebo absolvovali očkovanie proti tomuto ochoreniu. Zároveň cestujúci, ktorí sa posledných desať dní pred vstupom do Nemecka zdržiavali vo vysokorizikových oblastiach, sa musia prihlásiť aj v elektronickom formulári. Následne sú všetci povinní nastúpiť do povinnej domácej desaťdňovej karantény.

"Karanténu je možné ukončiť až po negatívnom výsledku PCR testu (druhý test), ktorý treba podstúpiť najskôr po piatich dňoch strávených v izolácii," spresnil štátny tajomník.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá