Danka Barteková sa premiérovo stala víťazkou finále Svetového pohára

Danka Barteková sa premiérovo stala víťazkou finále Svetového pohára
Zdroj foto: SITA
Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková zavŕšila úspešnú tohtoročnú sezónu najlepším možným spôsobom - triumfom. Na finálových pretekoch Svetového pohára 2012 v brokových disciplínach v slovinskom Pragersku pri Maribore vyhrala 27-ročná členka SŠŠR MV SR pondelkovú súťaž v skeete žien celkovým výkonom 95 terčov a premiérovo získala veľký "glóbus".

Obhajkyňa vlaňajšieho striebra z Al Ainu v SAE D. Barteková si počínala suverénne a na rozdiel od svojej krajanky Zuzany Štefečekovej, ktorá z líderskej pozície po základnej časti skončila v sobotu v trape napokon štvrtá, naplno zužitkovala vedúce postavenie po kvalifikácii. Slovenka v nej dosiahla 72 terčov (23-24-25) a do finále išla s dvojbodovým náskokom pred dvojicou prenasledovateliek. Vo finálovej položke pridala 23 terčov, keď zaváhala len dvakrát - pri 10. a 20. výstrele, čo však v súčte znamenalo prvenstvo.

"Boli to náročné preteky. Dosť fúkalo, terče lietali nepravidelne, ale stavila som na svoju techniku a snažila som sa udržať v pokoji. Vo finále Svetového pohára som zvíťazila prvýkrát, čím som si splnila ďalšiu métu. Som rada, že som ukončila sezónu práve tu, bola pre mňa mimoriadne úspešná. Teším sa, že si oddýchnem a pušku nechcem vidieť aspoň do decembra," poznamenala pre agentúru SITA Danka Barteková.

Za bronzovou olympijskou medailistkou z Londýna 2012 skončila na 2. mieste Brandy N. Drozdová z USA, ktorá mala takisto ako Nemka Christine Wenzelová a krajanka Caitlin Connorová na konte 93 bodov, ale v dodatočnom k.o. rozstrele bola z trojice najúspešnejšia. Bronz patrí

Pre skeetarku Danku Bartekovú to bol v Pragersku v doterajšej kariére ôsmy štart na finálovom podujatí Svetového pohára. Po ôsmich rokoch sa vrátila na miesto, kde zažila svoju premiéru na tomto podujatí a teraz prvýkrát okúsila aj chuť celkového víťazstva (1 - 2 - 1). Okrem zlata z Pragerska 2012 si v roku 2006 v Granade a vlani v Al Aine vybojovala striebornú medailu, predvlani skončila v Izmire tretia. V Pragersku 2004 bola štvrtá, keď o bronz prišla až v k. o. rozstrele, pred tromi rokmi v Pekingu šiesta, v roku 2008 v Minsku deviata a v roku 2005 skončila v Dubaji desiata.

Dvadsaťsedemročná zverenka trénera Juraja Sedláka má za sebou sedem štartov na vrcholných podujatiach v tomto roku (3x SP, 1x ME, 1x OH, 1x AMS, 1x finále SP), pričom len dvakrát - na európskom šampionáte v Larnake (24.) a SP v Tuscone (7.) - chýbala medzi finálovou šesticou. Každú finálovú účasť však premenila na zisk kovu. Pódiové umiestnenia dosiahla na SP v Lonate (1.), Londýne (2.), OH v Londýne (3.), akademických MS v Kazani (3.) a finále SP v Pragersku (1.).

Rodáčka z Trenčína aj na záver olympijského roka potvrdila dobrú formu, získala svoj piaty cenný kov v sezóne (2 - 1 - 2). Členka SŠŠR MV SR má v zbierke celkovo dvadsaťdva individuálnych medailí z vrcholných súťaží, ako sú OH, MS, ME a SP (8 - 6 - 8), z toho osemnásť v kategórii žien (6 - 5 - 7).

V mužskej kategórii skeetu majú účastníci odstrieľaných 75 z celkovo 125 terčov v kvalifikácii. Pred utorkovým vyvrcholením súťaže sa zatiaľ najviac darí Dánom: vedie Anders Golding (74) pred Jesperom Hansenom (73).

V dvojitom trape mužov si prvenstvo vystrieľal Joshua Richmond z USA (192). O bod zdolal obhajcu lanského triumfu Rondžana Sodhiho z Indie (191), ktorý prišiel o šancu vyhrať toto podujatie tretíkrát za sebou. Tretí skončil Kuvajťan Fehaid Aldeehani (190). Slovensko nemalo v týchto disciplínach zastúpenie.

Právo štartu vo finálových pretekoch 25. ročníka seriálu Svetového pohára majú okrem obhajcov lanských prvenstiev aj medailisti z OH 2012 a najúspešnejší jednotlivci z tohtoročných podujatí SP. 

Výsledky - pondelok:
skeet
ženy (konečné poradie): 1. Danka Barteková (SR) 95 bodov (72+23), 2. Brandy N. Drozdová (USA) 93 (69+24) - k.o. rozstrel 9, 3. Christine Wenzelová (Nem.) 93 (68+25) - k.o. rozstrel 8 

muži (poradie po I. časti kvalifikácie - 75 terčov): 1. Anders Golding 74, 2. Jesper Hansen (obaja Dán.) 73, 3. Valerij Šomin (Rus.) 73 

dvojitý trap
muži (konečné poradie): 1. Joshua Richmond (USA) 192 (145+47), 2. Rondžan Sodhi (India) 191 (144+47), 3. Fehaid Aldeehani (Kuvajt) 190 (143+47) 

Zostávajúci program 25. ročníka finále SP v brokových disciplínach v slovinskom Pragersku pri Maribore (22. - 25. 9. 2012): 
utorok 25. 9. 
muži: skeet (10.30 II. časť kvalifikácie, 13.45 finále)

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá