Košice si zopakujú veľké testovanie. Začať má pred víkendom

Košice si zopakujú veľké testovanie. Začať má pred víkendom
Zdroj foto: TASR/František Iván
Mesto Košice po týždni opäť zorganizuje dobrovoľné bezplatné plošné testovanie na ochorenie COVID-19, začať by sa malo v piatok 15. 1. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal primátor Jaroslav Polaček.

Väčšina starostov je tomu naklonená

Na uplynulom celomestskom štvordňovom testovaní sa zúčastnilo 56.521 ľudí, z toho malo pozitívny test na nový koronavírus 997 obyvateľov. Pozitivita tak dosiahla 1,76 percenta. Podľa primátora je väčšina starostov košických mestských častí naklonená opätovnému celomestskému testovaniu v podobnom režime, ako sa uskutočnilo od piatka (8. 1.) do pondelka (11. 1.) Sprístupniť chcú minimálne 60 odberných miest so 100 odbernými tímami. „Zároveň píšeme aj starostom okolitých obcí, ktorí patria do mestského regiónu a s ktorými dlhodobo spolupracujeme. Chceme ich požiadať, aby sa v rámci dobrovoľného testovania pridali k mestu Košice. To im v rámci svojich možností a kapacít ponúka materiálnu pomoc a všetko to, čo potrebujú,“ povedal.

Okresný krízový štáb podľa neho zatiaľ nerozhodol o sprísnení protiepidemických opatrení a nasledujúci týždeň sa pri pohybe v meste nebude potrebné preukazovať certifikátom, respektíve negatívnym výsledkom z antigénového testovania. „Ani nasledujúci týždeň nebude potrebné žiadne potvrdenie, aby niekto mohol ísť napríklad na nákup. Uvidíme, čo nám prinesie ten ďalší z pohľadu riadenia štát,“ povedal. Podľa neho polícia potvrdila, že v najbližšej dobe bude klásť väčší dôraz na dôvody mobility ľudí.

Nasledujúce plošné testovanie je rovnako ako to predchádzajúce určené primárne pre ľudí so zvýšenou mobilitu, tých, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu alebo sa starajú o svojich blízkych. „Na druhej strane nechceme rozdeľovať ľudí, kto môže a kto nesmie. Otestovali sme aj ľudí mimo Košíc. Ak prídu seniori a majú pocit, že potrebujú byť otestovaní, má to zmysel. Ale chcem vyzvať ľudí, ktorí sú utlmení, doma, dodržiavajú lockdown a nikde nechodia, že to nie je potrebné,“ dodal.

Pokračuje aj testovanie v U. S. Steel

Uplynulé plošné testovanie v Košiciach bolo podľa primátora zvládnuté nad očakávania. Zároveň mohli všetci, ktorí mali pozitívny antigénový test, absolvovať aj PCR test. Doposiaľ vyhodnotili viac ako jednu tretinu z nich, pričom výsledky antigénového testovania potvrdili aj PCR testy. V rámci celomestského testovania otestovali aj marginalizované skupiny obyvateľstva v útulkoch ľudí bez domova či osadách. Dokopy išlo o 389 ľudí, ochorenie COVID-19 sa nepotvrdilo ani u jedného z nich. „Opäť budeme riešiť aj marginalizované skupiny a celú komunitu, ktorá možno nepríde osobne na testovanie, ale myslíme si, že je to našou povinnosťou,“ povedal.

Minimálne do konca tohto týždňa ešte pokračuje testovanie v priestoroch U. S. Steel. „Od dneška sme začali testovať na verejnom mieste pri vonkajších vzťahoch od 6.30 do 11.30 h a po dvojhodinovej prestávke potom od 13.30 do 18.30 h. Vyzývame hlavne tých zamestnancov a ich rodiny, ktorí musia cestovať do prevádzky, aby využili túto možnosť a aj to, že po niekoľkých dňoch sa opakovane pretestujú znova,“informoval hovorca oceliarní Ján Bača s tým, že celkovo po tomto testovacom víkende stúpol počet pozitívne testovaných v podniku nad 220 zamestnancov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá