Zmenková kauza vrcholí, rozhodnú o osude Kočnera a Ruska

Aktualizované:
Kauza falšovania televíznych zmeniek pokračuje. Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí rozhoduje o odvolaniach oboch strán. Špecializovaný trestný súd minulý rok neprávoplatne odsúdil Mariana Kočnera a exriaditeľa Markízy Pavla Ruska na 19 rokov za mrežami. Kočner dostal aj pokutu 10-tisíc eur. Najvyšší súd môže rozsudok potvrdiť.

"Prístup verejnosti do pojednávacej miestnosti môže byť na základe pandemickej situácie obmedzený, ale ústavná zásada, ktorá nepripúšťa výnimky, je, že rozsudok musí byť vyhlásený verejne," uviedol obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic. Zároveň poznamenal, že vylúčenie verejnosti z verejného zasadnutia považuje v rámci súčasnej situácie pandémie nového koronavírusu za pochopiteľné.

Najvyšší súd rozhoduje o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na 19-ročné tresty odňatia slobody. Kočner dostal aj peňažný trest 10 000 eur. NS SR rozhoduje o odvolaní sa oboch procesných strán – obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu.

"Podstata môjho odvolania je len a len v trestoch. Prioritne v treste prepadnutia majetku vo vzťahu k obžalovanému Marianovi K. a sprísnenie trestu o jeden rok," uviedol v utorok pred verejným zasadnutím Šanta. Okrem iného možno podľa neho v rámci verejného zasadnutia očakávať výsluch znalkyne z odboru písmoznalectvo.      Súd rozhoduje v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou s vylúčením verejnosti. "Je to výsostným opatrením senátu. Vzhľadom na situáciu s ochorením COVID-19 nemožno spochybňovať správnosť takéhoto rozhodnutia," dodal prokurátor.

Obhajca poškodenej televízie Daniel Lipšic zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených. "Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných," poznamenal obhajca. Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá