Na Cibulkovú reagoval aj Matovič, UNB zavedie dvojité kontroly

Na Cibulkovú reagoval aj Matovič, UNB zavedie dvojité kontroly
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Spôsob, ako došlo k očkovaniu bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej, je zbytočným zlyhaním očkovacieho centra. Na sociálnej sieti to vyhlásil premiér Igor Matovič. Bude preto vyžadovať okamžité sprísnenia opatrení, ktoré takýmto zlyhaniam v budúcnosti zabránia. Očakáva tiež od ministerstva zdravotníctva jednoznačné a nespochybniteľné poradovníky. Nemocnica plánuje zaviesť dvojité kontroly.

"Ministerstvo zdravotníctva zásadne odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie. Považuje to za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii," uviedlo MZ SR.

Bola "ako stvorená" na kampaň

Matovič tvrdí, že je potrebné presvedčiť čo najviac ľudí dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Cibulková bola podľa neho na takú kampaň "ako stvorená". "Bohužiaľ, nevydalo," napísal. Premiér víta kampaň, vďaka ktorej by známi ľudia mohli svojím príkladom presvedčiť ľudí dať sa zaočkovať.

"Nemám problém, ak denne popri tisíckach zaočkovaných ľudí podľa poradovníka budú verejne zaočkovaní traja - štyria verejne známi ľudia s cieľom masívnej propagácie očkovania medzi pochybujúcimi," doplnil. "Robiť to tajne nie je fér, urobiť to verejne je propagácia dobrej veci," skonštatoval.

Bývalú tenistku Dominiku Cibulkovú prednostne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch po tom, ako ju do oficiálneho zoznamu samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra.

Cibulková po medializácii prípadu reagovala, že ak by tušila, že sa dopúšťa vážneho pochybenia a nevypĺňa len voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by možnosť zaočkovať sa nevyužila. "Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní," uviedla.

Nemocnica chce preškoliť personál

Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje zaviesť dvojité kontroly zoznamov a tiež chce personál opätovne preškoliť o štandardných postupoch očkovania. Chce tak predísť zlyhaniu ako pri Cibulkovej, ktorú prednostne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v UNB na bratislavských Kramároch. "Toto považujem za osobné zlyhanie jednotlivca, ktoré ma osobne veľmi mrzí. Na druhej strane musím vyzdvihnúť snahu všetkých pracovníkov, ktorí sa podieľajú na očkovaní, odvádzajú skvelú prácu, pristupujú k nej veľmi zodpovedne a majú moju plnú dôveru," skonštatovala riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

Deklaruje, že nevedela o očkovaní osoby mimo oficiálnych zoznamov, na ktorých sa nachádzajú výlučne zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry a ďalšie skupiny, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva. Očkovanie kohokoľvek, kto sa nenachádza v spomínaných skupinách, je v rozpore s očkovacou stratégiou a akékoľvek uprednostňovanie považuje vedenie nemocnice za neprípustné.

"Hneď ako som dostala tento podnet, informovala som námestníka pre zdravotnú starostlivosť Alexandra Mayera v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch, kde mala byť spomínaná osoba zaočkovaná, a požiadala som ho o prešetrenie celej záležitosti v čo najkratšom čase," priblížila Vandriaková. Šetrením UNB zistila, že Cibulková bola naozaj zaočkovaná na jednom z jej troch pracovísk vakcinačného centra v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch. "Túto osobu samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra do oficiálneho zoznamu, v ktorom sa nachádzajú iba zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry alebo iné skupiny, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva," uviedla vo svojom stanovisku UNB.

Riaditeľka nemocnice považuje konanie pracovníka vakcinačného centra za porušenie pravidiel očkovacieho procesu a požiadala o vyvodenie zodpovednosti. "Pracovník, ktorý do oficiálnych zoznamov zdravotníkov, ktorí majú byť zaočkovaní, doplnil spomínanú osobu, od pondelka (11. 1.) už nebude pracovať vo vakcinačnom centre ani sa nijakým spôsobom nebude podieľať na vakcinácii. Prístup k zoznamom budú mať iba vedúci pracovníci vakcinačného centra," informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá