Verejnosti sprístupnia archívne materiály o rwandskej genocíde

Verejnosti sprístupnia archívne materiály o rwandskej genocíde
Zdroj foto: TASR/AP
Bývalý francúzsky premiér Édouard Balladur v pondelok oznámil, že sprístupní verejnosti archívy týkajúce sa krokov jeho vlády počas genocídy v Rwande v roku 1994.

Balladur vo vyhlásení uviedol, že umožní prístup k archívom, "aby mohol každý bez obmedzení vidieť, aké boli naše činy a ich výsledky". Stane sa tak v apríli, keď skupina historikov predloží svoje zistenia o úlohe Francúzska počas krviprelievania v Rwande. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2019 poveril skupinu expertov, aby na základe archívnych materiálov prešetrila kroky Francúzska súvisiace s rwandskou genocídou.

Konzervatívny politik Balladur bol francúzskym premiérom v rokoch 1993 - 1995 za éry ľavicového prezidenta Francoisa Mitterranda. Na základe mandátu OSN Francúzsko v roku 1994 vyslalo do Rwandy 2500 vojakov na vojensko-humanitárnu akciu Tyrkys. Popri francúzskych vojakoch sa na vytvorení humanitárnej zóny v juhozápadnej časti Rwandy zúčastnilo aj niekoľko jednotiek vojakov z afrických štátov.

Rwanda obvinila Mitterrandovu vládu, že podporovala príslušníkov etnickej skupiny Hutu, ktorí boli zodpovední za vyvraždenie 800 000 ľudí, najmä príslušníkov etnika Tutsi. Rwanda opakovane obviňovala Paríž z vyzbrojovania a výcviku hutuských milícií, ktoré páchali masakre, ako aj z následného marenia spolupráce na vyšetrovaní. Francúzsko trvalo na tom, že v Rwande v tom čase v rámci misie OSN pomáhalo chrániť civilistov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá