Pelosiovú opäť zvolili do čela Snemovne, povedie ju po štvrtýkrát

Nancy Pelosiovú, historicky najvyššie postavenú ženu v politike Spojených štátov, v nedeľu po tesnom hlasovaní opätovne zvolili za predsedníčku Snemovne reprezentantov - dolnej komory Kongresu USA.

Hlboko rozdelený nový Kongres sa zišiel v posledných týždňoch mandátu dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pelosiovej, 80-ročnej zákonodarkyni z Kalifornie, hrozilo nezvolenie, keďže jej niekoľko demokratických kolegov prešlo na druhú stranu. Pelosiová si však zabezpečila štvrté po sebe nasledujúce funkčné obdobie ziskom hlasov v pomere 216:209 voči republikánskemu lídrovi Kevinovi McCarthymu.

Pelosiová vedie Demokratickú stranu v Snemovni reprezentantov od roku 2003 a je dosiaľ jedinou ženou, ktorá zastávala predsednícky post v tejto inštitúcii. McCarthy bude znova lídrom republikánskej menšiny v dolnej komore Kongresu. Demokrati majú po novembrových voľbách v Snemovni reprezentantov tesnú väčšinu v pomere 222:211, pričom uprázdnené sú stále dve kreslá. Podľa tlačovej agentúry AP ide o najmenšiu väčšinu demokratov v Snemovni reprezentantov za uplynulé dve desaťročia.

Opätovné zvolenie Pelosiovej prichádza v čase, keď novozvolený demokratický prezident USA Joe Biden vytyčuje náročný smer k vytvoreniu legislatívy na boj proti koronavírusovej pandémii, na obnovenie ekonomiky a riešenie ďalších priorít strany.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá