ŠP chce byť aj známy prokurátor z káuz zmeniek či nebankoviek

ŠP chce byť aj známy prokurátor z káuz zmeniek či nebankoviek
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Rada prokurátorov sa zíde v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí v sídle Krajskej prokuratúry v Žiline, aby vybrala jedného z dvoch kandidátov do budúcej voľby špeciálneho prokurátora. Šéfa ÚŠP majú poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára. Kandidátmi na funkciu špeciálneho prokurátora za Radu prokurátorov sú prokurátori ÚŠP Peter Kysel a Ján Šanta.

Za špeciálneho prokurátora bude kandidovať aj advokát a bývalý minister Daniel Lipšic.

Prokurátorom ÚŠP je od počiatku úradu

Rada prokurátorov rozhodne po vypočutí uchádzačov za účasti prizvaných hostí. Kým Kysel Tpotvrdil svoju kandidatúru 18. decembra, Šanta sa rozhodol kandidovať v týchto dňoch. "Rozhodol som sa kandidovať na túto funkciu v týchto dňoch po tom, čo ma do rady prokurátorov ako jedného len z dvoch prokurátorov z celej Slovenskej republiky navrhlo mnoho prokurátorov ako prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý na tomto úrade pôsobí úplne od jeho vzniku, teda od 1. septembra 2004, čo znamená viac ako polovicu môjho profesijného života v tomto rezorte," uviedol Šanta.

Šanta je vedúcim oddelenia majetkovej kriminality odboru ekonomickej kriminality ÚŠP, pričom prokurátorom ÚŠP je už od počiatku vzniku úradu, teda od roku 2004. V minulosti dozoroval mediálne známe kauzy ako podvod na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, kde boli po dlhých rokoch obštrukcií zo strany obžalovaných a ich obhajcov právoplatne odsúdení v roku 2019 a v lete minulého roku Patrik Pachinger, Dávid Brtva a napokon aj podnikateľ Jozef Majský.

Je aj vysokoškolským pedagógom a autorom

Bol prokurátorom aj v prípade podnikateľa Mikuláša Varehu, označovaného za Kráľa Zemplína, ktorého odsúdili za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného na 11-ročný trest odňatia slobody. Dozoruje aj prípad falšovania televíznych zmeniek, kde boli neprávoplatne odsúdení na 19-ročné tresty odňatia slobody podnikateľ Marian Kočner a exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. Je prokurátorom aj v prípade falšovania ďalších dvoch zmeniek, kde bol obžalovaný Štefan Ágh – bývalý komplic Kočnera vylúčený na samostatné konanie.

Je špecialistom na najzávažnejšie formy ekonomickej kriminality, najmä na trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, daňové trestné činy, podvody a ďalšie. Pôsobí tiež ako dlhoročný externý vysokoškolský pedagóg, lektor a je autorom množstva odborných článkov a publikácií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá