Vinili ich, že pandémiu nezvládli. Babiša a vládu nebudú stíhať

Vinili ich, že pandémiu nezvládli. Babiša a vládu nebudú stíhať
Zdroj foto: TASR/AP
Štátne zastupiteľstvo nebude trestne stíhať českého premiéra Andreja Babiša a ďalších členov jeho vlády za nezvládnutie epidémie koronavírusu v krajine. Informoval o tom český investigatívny server Neovlivni.cz.

Obvinenie prišlo počas druhej vlny

Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 1 skúmalo trestné oznámenie advokáta Petra Němca, ktorý sa domáhal potrestania vládnych politikov za chaotický boj štátu s koronavírusom. Nemcovo trestné oznámenie bolo spísané ešte na jeseň, počas druhej vlny epidémie v ČR, teda ešte pred doposiaľ najsilnejším šírením nákazy, ku ktorému v krajine dochádza v posledných týždňoch.

Advokát vo svojej žiadosti požadoval trestné stíhanie premiéra Babiša, medzičasom už bývalého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha a prípadne aj ďalších členov vlády. Argumentoval pritom, že k masívnemu šíreniu vírusu v Česku výrazne prispeli vážne pochybenia zodpovedných štátnych úradov aj konkrétnych osôb.

Štátne zastupiteľstvo na podnet advokáta Němca v rekordne krátkom čase dvoch mesiacov preskúmalo všetky okolnosti vládneho boja s koronavírusom. Dospelo pritom k záveru, že Andrej Babiš a jeho tím nenesú za nezvládnutú epidemiologickú stratégiu žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť, a preto neexistuje dôvod na začatie trestného stíhania.

Zavážili aj iné faktory

"Štátny zástupca vo vami popisovanom konaní nezistil trestnú zodpovednosť uvedených osôb, a to ani v rovine nedbalostného zavinenia," uviedol žalobca Zdeněk Michora v uznesení, ktoré advokátovi zaslal pred koncom roka. Michora zdôraznil, že príslušné štátne orgány v danom období zasadali a rozhodovali a že ich snahy zastaviť šírenie vírusu neuspeli, nebola len ich chyba.

Podľa žalobcu treba pri pripisovaní zodpovednosti za nepriaznivý vývoj zvážiť aj ďalšie faktory, napríklad klimatické podmienky, ako aj mieru disciplíny a ochoty obyvateľov zachovávať platné opatrenia a testovať sa na prítomnosť koronavírusu. Proti rozhodnutiu štátneho zástupcu sa môže advokát Němec odvolať k nadriadenému mestskému štátnemu zastupiteľstvu a požiadať o opätovné preskúmanie celej záležitosti.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá