Pápež nebude celebrovať novoročnú omšu. Má zdravotné problémy

TA3 TASR
31.12.2020 14:45

Pápež František sa nezúčastní na novoročných bohoslužbách z dôvodu svojich opätovných bolestí chrbta. Oznámil to vatikánsky hovorca Matteo Bruni. Pápeža sužuje "bolestivý ischias" a nebude preto vo štvrtok večer viesť koncoročnú bohoslužbu v Bazilike svätého Petra ani celebrovať omšu na Nový rok v tomto chráme, povedal hovorca.

Pápež nebude celebrovať novoročnú omšu. Má zdravotné problémy
SITA/AP

František týmto problémom trpel už v minulosti. Ischias môže spôsobiť bolesti chrbta a nôh a je spôsobený stláčaním nervových koreňov alebo sedacieho nervu, ktorý vedie od dolnej časti chrbtice po stehno. Napriek zhoršenému stavu pápež udelí svoje plánované novoročné požehnanie v piatok napoludnie počas vystúpenia v knižnici Apoštolského paláca.

Aby odradil davy na Námestí svätého Petra počas prudkého nárastu pandémie COVID-19 v Taliansku, František v poslednom čase presúva svoje týždenné a sviatočné požehnania do vnútra Vatikánu namiesto zdravenia veriacich z okna paláca s výhľadom na námestie.

Štvrtkové vešpery a piatková omša sa uskutočnia, ale budú ich viesť vatikánski kardináli Giovanni Battista Re a Pietro Parolin, dodáva tlačová agentúra Reuters. Pre Františka (84) je to po prvý raz za uplynulé roky, čo musí zo zdravotných dôvodov vynechať udalosť, na ktorej je nutná pápežova prítomnosť.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok