Na poslednú chvíľu sprísňujú opatrenia. Budú platiť od polnoci

Premiér Igor Matovič na Facebooku avizoval, že vláda na mimoriadnom silvestrovskom rokovaní sprísni opatrenia a zavedie na Slovensku tvrdší lockdown. Prvé opatrenia majú platiť už od polnoci, ďalšie vstúpia do platnosti v nasledujúcich dňoch.

Na Slovensku aktuálne pribudlo vyše 12-tisíc infikovaných, čo je suverénne najviac od začiatku pandémie. Tisícky nových prípadov odhalili PCR aj antigénové testy. Celkový počet úmrtí už skôr prekročil hranicu 2000.

Nedodržiavanie odporúčaní sa podľa neho javí ako najzásadnejší epidemiologický problém. "Bohužiaľ, mnohí ľudia chodia po návštevách krížom-krážom ... a nemocnice kolabujú. Masovo v nich pribúdajú starí rodičia, ktorých prišli na sviatky deti navštíviť. Bohužiaľ, aj s neželaným darčekom," uviedol premiér.

Igor Matovič: "Najzásadnejšie (z opatrení) je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, teda vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené."

Rokovanie vlády a návrh sprísnenia opatrení avizoval v stredu minister zdravotníctva Marek Krajčí, pôvodne navrhoval prijať opatrenia k 4. januáru 2021. Sprísnenie má zamedziť množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížiť enormný tlak na nemocnice a vytvoriť priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín.

Kabinet na ostatnom utorkovom rokovaní predĺžil núdzový stav o 40 dní, rovnako predĺžil zákaz vychádzania do 10. januára. Z tohto zákazu však vyčlenil vyše 20 výnimiek, ktoré sa týkajú nielen zabezpečenia nevyhnutných životných potrieb, ale i rekreácie či návštev blízkych. Konzílium odborníkov v utorok varovalo, že takéto opatrenia nie sú dostatočné.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá