Krajčí navrhne tvrdšie opatrenia, prezidentka sprísnenie podporí

Pandemická situácia na Slovensku je kritická, trend je nepriaznivý. Priznal to na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý však kritizoval konzílium odborníkov. To "bez diskusie s ním” zverejnilo, že k 11. januáru bude v nemocniciach až 4500 infikovaných s koronavírusom. S touto predikciou nesúhlasí.

Krajčí je za sprísnenie opatrení už od 4. januára a tento návrh predloží aj na vládu.

Je za sprísnenie opatrení

Krajčí navrhne vládnemu kabinetu sprísnenie opatrení na Slovensku od 4. januára 2021. Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín.

Prezidentka Zuzana Čaputová je vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s novým koronavírusom pripravená podporiť vládu v sprísnení opatrení. Informovala o tom aj ministra zdravotníctva. "Prezidentka sa intenzívne o situáciu zaujíma a je na dennej báze v kontakte s odborníkmi, hlavným hygienikom, lekármi a vedcami," povedal to prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov je podľa ministra účinným riešením na stlačenie reprodukčného čísla. "Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach," pripomenul Krajčí.

Účinok aktuálnych opatrení nie je podľa ministra možné spoľahlivo vyhodnotiť, javia sa však skôr ako nedostatočné. Ich efekt budú vedieť podľa Krajčího analytici vyhodnotiť až na nový rok. "Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude tak výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, keď je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako sedem dní,"skonštatoval Krajčí.

Kritická situácia

Priznal, že aktuálna situácia na Slovensku je kritická, s prognózami konzília odborníkov sa však úplne nestotožňuje. "Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou či s Inštitútom zdravotných analýz publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných k 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický," skonštatoval Krajčí. K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch až na prelome januára a februára.

"Modelovanie vzdialenejšej budúcnosti je aj v menej komplexnom období náročné, o to viac teraz, keď do nej zasahuje množstvo faktorov a vplyvov a to aj vládou zavedených opatrení, ktoré sú postavené najmä na kvalitnej informovanosti a osobnej zodpovednosti občanov SR,” uviedol minister.

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Upozorňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá